20.01.2020 :
Hastaneler Karakola Dönüştürülemez!

Maltepe’ye bağlı Gülsuyu mahallesinde, uyuşturucuya ve uyuşturucu çetelerinin halka yönelik saldırılarına karşı 29 Eylül 2013 günü düzenlenen basın açıklaması sonrasında çetelerin ateş açması sonucu ağır yaralanan Hasan Ferit Gedik’in kaldırıldığı Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşananlar düzenlenen bir basın toplantısıyla protesto edildi.

Çetelerin ateş açması sonucu yaralanan 5 kişiden biri olan Hasan Ferit Gedik yoğun bakım ünitesinde yaşama döndürme çabalarına rağmen hayatını kaybetmiş, hemen ardından kendilerine sağlık çalışanı görüntüsü veren sivil polisler yoğun bakım ünitesine girerek, vefat eden gencin giysilerini, eşyalarını almış, olayın anlaşılması büyük tepki çekmişti.

Sağlık çalışanlarının bile katı sterilizasyon kurallarına uyarak girebildiği yoğun bakım ünitesine sivil polislerin girip müdahale edebilmesi, yaşanan etik dışı süreç 1 Ekim 2013 tarihinde SES Anadolu Yakası Şubesi ve İstanbul Tabip Odası tarafından düzenlenen bir basın toplantısında protesto edildi. Genel Sekreterimiz Dr. Ali Çerkezoğlu ve Yönetim Kurulu Üyemiz Dr. Ümit Şen’in katıldığı toplantıda “Gençlerimiz Ölmesini, Hastaneler Karakola Dönüştürülmesini İstemiyoruz” çağrısı yapıldı.

Yapılan açıklamada; “Yoğun bakım ünitesine sağlıkçı kıyafeti giymiş sivil polislerin girmesinin hukuksuz ve etik dışı olduğunu, en temel hasta ve insan hakkını ihlal etmiş olduklarını, bunu yapanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını; söz konusu girişim ve hastane içi çevik kuvvet  müdahalesi için hastane idaresince izin verilmiş olması durumunda aynı suça idarenin de ortak olmuş olacağını, ayrıca hastane yöneticisi hekimlerin bu durumda mesleki etik değerleri de çiğnemiş olacaklarını hatırlatmak istiyoruz. Ülkemizin hiçbir mahallesinde uyuşturucu satışının yapılamadığı, delillerin polis değil savcı gözetiminde toplandığı, hastane yoğun bakım ünitelerine sağlıkçı kılığına girmiş polislerin giremediği ve hastane koridorlarında ölü yakınlarının çevik kuvvet tarafından tartaklanmadığı, demokratik bir ülkede yaşamak istiyoruz” denildi.

 

01/10/2013

Bu haber 5907 kişi tarafından okundu.

Bu Habere Yorum Yap
Bu habere yorum yapılmadı.

 

adınız ve soyadınız lütfen! minimum 7 karakter! maksimum 50 karakter!.   zorunlu alan. minimum 20 karakter. maksimum 500 karakter!

Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete