21.01.2018 :
Katalonya’da Bağımsızlık Referandumu Tarihi Belli Oldu

İspanya’nın özerk Katalonya Bölgesi Başkanı Artur Mas 9 Kasım’da bağımsızlık referandumunun düzenlenmesine ilişkin kararnameyi imzaladı. Katalanlar referandumda bağımsızlığı oylamak için 9 Kasım’da sandığa gidecek.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy referandumun İspanya anayasasına aykırı olduğunda ısrar ediyor. Katalanların lideri Artur Mas, İspanya ile sahip oldukları derin ilişkilerin her zaman devam edeceğini vurguladı:

Bunu oylamak istiyoruz. Kendimiz karar vermek istiyoruz ve doğru zamanda olduğumuzu düşünüyoruz. Tüm İspanya halkına seslenmek istiyorum; İspanya halkıyla çok derin tarihi ve kan bağımız var. Muhteşem bir ortak tarihimiz var. Bu tarih, 21. yüzyıl Avrupası’nı inşa eden iki aktörün ortak paydası olarak devam edecek.

Daha önce bir çok kez referandumun yasa dışı olacağını açıklayan Madrid hükumeti, Katalonya’nın referanduma gitme kararını mahkemeye taşıyacağını duyurdu. Özerk Bölge Başkanı Artur Mas yerel hükumet kanunlarının referanduma gitmek için yeterli yetkiyi tanıdığını belirtiyor.

İskoçya’da geçtiğimiz günlerde yapılan bağımsızlık referandumu ‘hayır’ ile sonuçlanmıştı ancak bu girişimin Avrupa’daki diğer bağımsızlık yanlısı özerk bölgelere de cesaret verdiği belirtilmişti.

Barselona gibi dünyanın en popüler kentlerinden birini barındıran Katalonya Özerk Bölgesi, İspanya’nın en zengin ve sanayileşmiş bölgesi olarak biliniyor. Katalonya aynı zamanda Avrupa’da en özerk bölge seçilmişti.

Kaynak: euronews.com

01/10/2014

Bu haber 4688 kişi tarafından okundu.

Bu Habere Yorum Yap
Bu habere yorum yapılmadı.

 

adınız ve soyadınız lütfen! minimum 7 karakter! maksimum 50 karakter!.   zorunlu alan. minimum 20 karakter. maksimum 500 karakter!

Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete