07.04.2020 :
Türkiye'nin Kendi Temiz Üretimini Yapabiliyor Olması Lazım

CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, "Türkiye gibi gen bankası niteliğinde olan, tarımın başladığı bir ülkenin GDO'lu ürünlere mahkum edilmesi kabul edilemez. Türkiye'nin yerli tohumuyla kendi temiz üretimini yapabiliyor olması lazımdır" dedi. 

Günaydın, "GDO'ya Hayır Platformu" temsilcileriyle TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, mısır ve soya ithalatına dikkati çekti. 

Bu ürünlerin genetiği değiştirilmiş üretim yapan ülkelerden satın alındığını belirten Günaydın, Biyogüvenlik Kanunu ve bu kanun kapsamında görev yapan kurulun çalışmalarına da değindi. 

Çin'in, yapısında ülkesinde yasaklanan genler bulunduğu için ABD'den satın almaktan vazgeçtiği GDO'lu ürünlerin, düşük fiyat avantajını da kullanan Türk ithalatçılarca satın alındığını ifade eden Günaydın, bu ürünlerin halk sağlığı açısından yarattığı riske işaret etti. 

Günaydın, şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Biyogüvenlik Kanunu ve o kanun çerçevesinde oluşturulan Biyogüvenlik Kurulu'nun yasakladığı genlerin analizini yapabilecek laboratuvar altyapısının kurulmamış olması hukuki ve idari skandaldır. Türkiye gibi gen bankası niteliğinde olan, tarımın başladığı bir ülkenin GDO'lu ürünlere mahkum edilmesi kabul edilemez. Türkiye'nin yerli tohumuyla kendi temiz üretimini yapabiliyor olması lazımdır. Taahhüt zinciri içinde ürünlerde GDO, yasaklı gen saptanması durumunda ithalatçıdan satın alana kadar yasada belirtilen cezai hükümler ve para cezası hükümleri herkes için hızlı ve adil şekilde uygulanmalıdır. Bu ürünler, tüketici sofrasına ulaşmadan toplatılmalıdır. Meralarımız ve çayırlarımız amaç dışı kullanıma açılmaktan derhal vazgeçilmelidir."

13/11/2014

Bu haber 8372 kişi tarafından okundu.

Bu Habere Yorum Yap
Bu habere yorum yapılmadı.

 

adınız ve soyadınız lütfen! minimum 7 karakter! maksimum 50 karakter!.   zorunlu alan. minimum 20 karakter. maksimum 500 karakter!

Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete