20.01.2020 :
Her Nesli Kana Bulanmış Bir Neslin Evlatlarıyız

HDP İstanbul Milletvekilleri Turgut Öker ve Ali Kenanoğlu, İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Mersin Milletvekili Çilem Öz, Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca Meclis’te 1993 yılında Sivas Madımak Oteli’nde meydana gelen olayların 22. Yıldönümüne ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Sivas olaylarında hayatını kaybedenlerin ailelerinin yanı sıra, Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu ile Türkiye ve Avrupa merkezli alevi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

HDP İstanbul Milletvekilleri Turgut Öker, partisinin milletvekilleri olarak amaçlarının sadece sokakta, Madımak’ın önünde değil, seslerini Meclis çatısı altında söylemek olduğunu söyledi. Öker, “Alevi toplumunun bugüne kadarki var olma mücadelesine katkı sunan arkadaşlarınız olarak Türkiye’nin neresinde Alevilere yönelik hak ihlali varsa bunun burada Meclis’te gündeme getirilmesine imkan sağlayacağız. Herkesin neyse derdi bu kürsüden söyleyecek” dedi.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, aradan 22 yıl geçmesine rağmen acılarının hala dinmediğini ifade etti. Alevilerin cumhuriyetin, laikliğin ve demokrasinin sigortası olarak görüldüğünü belirten Doğan, “Biz Alevilerin artık sigortası attı. Bu ülkenin laik ve demokratik bir cumhuriyet olmadığını gördük” diye konuştu.

HDP Mersin Milletvekili Çilem Öz, dedesinin Koçgiri, babasının Dersim, kendisinin de Maraş olaylarına şahit olduğunu belirterek, “Her nesli kana bulanmış bir neslin evlatlarıyız” ifadesini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 22 yıldır avutulduklarını savunarak, Madımak olaylarıyla ilgili olarak dönemin cumhurbaşkanı, başbakan ve içişleri bakanı başta olmak üzere hayatta bulunanlardan hesap sorulmasını istedi. Kenanoğlu, parti olarak parlamentoda hakikatları araştırma komisyonu kurulması için çalışacaklarını söyledi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, 22 yıllık acının ve ıstırabın içerisinde olduklarını bildirdi. Alevi toplumunun tarih boyunca derin bir hümanizme sahip olduğunu ifade eden Konca, Türkiye’de insanca yaşamayı arzu eden bütün kesimlere karşı derin devletin operasyon çektiğini hepimiz çok iyi biliyoruz” diye konuştu.

Konuşmasını Zazaca yapan HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü daha sonra konuşmasını Türkçe’ye tercüme etti. Herkesin kendi mirasının yolunu sürdüğünü belirten Önlü, Mecliste bir ortak mücadele zemini oluştuğunu ifade etti.

HDP milletvekillerinin basın toplantısına katılan Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu temsilcileri üzerinde “Unutmadık, unutturmayacağız” yazılı tişörtlerle katıldı. Toplantıda, 1993 yılında Madımak’ta meydana gelen olaylarda hayatını kaybedenlerden bazılarının anneleri gözyaşlarına hakim olamadı.

01/07/2015

Bu haber 6778 kişi tarafından okundu.

Bu Habere Yorum Yap
Bu habere yorum yapılmadı.

 

adınız ve soyadınız lütfen! minimum 7 karakter! maksimum 50 karakter!.   zorunlu alan. minimum 20 karakter. maksimum 500 karakter!

Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete