07.04.2020 :
Elma Üreticisi Zor Durumda

CHP Niğde Milletvekili Fethi Gürer, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, elma üreticinin zor durumda olduğunu ifade etti. 

Gürer, elma üretimi, tüketimi ve ihracatında teşvik ve destek sağlanması gerektiğini söyledi. 

Modern yetiştiricilik sistemlerinin geliştirilmesi için destek ve teşviklerin artırılması gerektiğini belirten Gürer, modern depoların da çoğaltılmasını istedi. 

Girdi maliyetlerindeki artışların sürdüğünü, mevsimsel sorunların bu yıl da önemli zararlar verdiğini dile getiren Gürer, bu yıl ilaçlamaya rağmen üründe zararlar oluştuğunu kaydetti. 

Maliyeti 70 kuruşu bulan elmanın 10 kuruşa meyve suyu fabrikalarına gittiğini anlatan Gürer, tüketicinin pazar ve marketlerden yüksek fiyatta ürün almasının nedeni olan aracılık sisteminin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. 

Gürer, "Elma üretimi, tüketimi ve ihracatında teşvik ve destek sağlanmalıdır." diye konuştu. 

Patates üreticisinin de zor durumda olduğunu dile getiren Gürer, geçen yıl 200 bin tona yakın patatesin depolarda çürüdüğünü kaydetti. 

Çiftçilerin bu yıl ürettiği patatesi de geçen yılın altında fiyatlara sattığını öne süren Gürer, patatesin ihracatına teşvik verilmesini istedi. 

10/10/2016

Bu haber 5672 kişi tarafından okundu.

Bu Habere Yorum Yap
Bu habere yorum yapılmadı.

 

adınız ve soyadınız lütfen! minimum 7 karakter! maksimum 50 karakter!.   zorunlu alan. minimum 20 karakter. maksimum 500 karakter!

Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete