22.02.2018 :
CB'nın AKP Üyeliği ve Genel Başkanlığı Hukuki Değil

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'ne ve yapılacak genel başkanlık seçimine değindi. 

Yürürlükte olan Anayasanın ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu'nun cumhurbaşkanının parti üyeliğinin ve genel başkanlığının hukuken mümkün olmadığını ortaya koyduğunu ileri süren Pekşen, şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Anayasanın 101. maddesi, eski halinde olduğu gibi yeni halinde de aynen cumhurbaşkanlığının tarafsızlığını, ikinci bölüm başlığında düzenlemiştir. Halen yürürlükte ve hiçbir şekilde dokunulmamış olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu'nun 4. maddesinin 5. fıkrası ise 'Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisiyle ilişiği kesilir ve TBMM üyeliği sona erer' der. Bu yasal düzenleme halen yürürlüktedir. Şu anda Sayın Cumhurbaşkanı'nın Adalet ve Kalkınma Partisine üye olması aslında yasaya aykırılıktır. Sayın Cumhurbaşkanı'nın Adalet ve Kalkınma Partisine genel başkan olması durumunda ise bu doğrudan yeni bir hukuki sürecin başlayacağını da göstermektedir." 

Pekşen, Yüksek Seçim Kuruluna, AK Parti'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi için bu konuyla ilgili bir görevlendirme yapıp yapmayacağını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın parti genel başkanı seçilmesi halinde kongreyi geçerli sayıp saymayacağını da sordu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın genel başkan seçilmesi halinde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının yasanın işletilmesi yönünde AK Parti'ye bir uyarıda bulunup bulunmayacağını da merak ettiklerini dile getiren Pekşen, bu konuların takipçisi olacaklarını, hukuki başvuruları da eksiksiz yerine getireceklerini söyledi. 

Pekşen, "Anayasanın 2. maddesi, 101. maddesi ve 103. maddesi Sayın Cumhurbaşkanının bir partide üye olması ve genel başkan olmasının önündeki en büyük engeldir." iddiasında bulundu.

18/05/2017

Bu haber 1744 kişi tarafından okundu.

Bu Habere Yorum Yap
Bu habere yorum yapılmadı.

 

adınız ve soyadınız lütfen! minimum 7 karakter! maksimum 50 karakter!.   zorunlu alan. minimum 20 karakter. maksimum 500 karakter!

Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete