30.03.2020 :
FETÖ Gider, SÜTÖ Gelir

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, partisinin İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile Aladağ'daki Yurt Yangınının Araştırılması ve Kamusal Eğitim, Barınma Haklarının Tüm Öğrenciler İçin Yaygınlaştırılması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyona ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi. 

Usluer, CHP'li üyelerin dinlenmesini istedikleri kişilerin komisyona çağrılmadığını, demokratik sürecin işletilmediğini savundu. 

İki çiftçi ve üç esnafın kurduğu Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneğinin kurucularının arkasında bir cemaatin olduğu öne süren Usluer, cemaatlerin kendilerine paravan dernekler aracılığıyla bu tür barınma alanları açtıklarını ifade etti. 

Usluer, "Bu çocukların günahı, vebali AKP'nin üzerindedir. Değil mi ki 15 yılda bu ülkede cemaatlere milli eğitim teslim edilmiştir, cemaatlerin yaptığı tüm sorumsuzluklar Adalet ve Kalkınma Partili bakanlar tarafından 'bir defadan bir şey olmaz' diye sahiplenilmiştir. Biz bu komisyonda sunulacak raporun, AKP'yi veya başka bir cemaati korur bir rapor olmamasına özen göstereceğiz. Şerhimizi tüm açıklığıyla, burada dile getirdiklerimizden daha da geniş olarak koyacağız." dedi. 

Milli Eğitim Bakanlığına da seslenen Usluer, şunları kaydetti: 

"FETÖ sizin tarafınızdan yaratıldı. Bugün FETÖ'nün yerine belki de Sülo'yu yaratmaya çalışıyorsunuz, yapmayın. Sülo da başka bir tarihte başımıza bela bir paralel olarak, hepimizin karşısına çıkacak. Buradan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına sesleniyorum; Başında bir kadın var, süs bakan olmayı, süs bakan olarak oturmayı bırakın, bu çocukların vebali sizin de üzerinizde." 

Balbay da "Böylesine sorgusuz sualsiz bir tarikatı beslerseniz, FETÖ gider, SÜTÖ gelir. Süleymancı Terör Örgütü gelir." ifadesini kullandı. 

"Süleymancıların" avukatlarının ailelere baskı yaptığını öne süren Balbay, Aladağ'da aynı derneğe mensup erkek yurduna ilişkin cep telefonundan fotoğrafları basına mensuplarına gösterdi. Erkek yurdunu ziyaret ettiklerinde Komisyonu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı'nın bile gördükleri karşısında tepki gösterdiğini anlatan Balbay, davanın taksirli suçtan açılmasını eleştirdi. 

Olayın peşini bırakmacaklarını belirten Balbay, "Aladağ’da yangın devam ediyor ve ne yazık ki yetkililerin aymazlığı da devam ediyor." dedi. 

Balbay, Mecliste bile yangına ilişkin önlemlerin yeterince alınmadığını savundu.

25/05/2017

Bu haber 7138 kişi tarafından okundu.

Bu Habere Yorum Yap
Bu habere yorum yapılmadı.

 

adınız ve soyadınız lütfen! minimum 7 karakter! maksimum 50 karakter!.   zorunlu alan. minimum 20 karakter. maksimum 500 karakter!

Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete