21.02.2020 :
Ferzan Heysem : Gezi Ruhuna Fatiha
Ferzan Heysem

 

                 Geçenlerde gezi provakasyonunun yıldönümü gibi saçma olan birşeyi bahane ederek ortalığı karıştırdılar. Bu sefer meydanlarda sadece marjinal gruplar vardı. Her zaman söylediğim gibi sokağa çıkmakla hak kazanılmaz. Hak kazanmak istiyorsan iktidar olmak istiyorsan halkla bütünleşmelisin. Halka defans gösterirsen halk seni alaşağı eder. Bu sokak eylemleri hep oyundur. Hiç biri samimi ve gerçekçi değildir. Seksen döneminde de oratalık karışıktı. Deniz Gezmiş ve arkadaşları, sözde devrim yapacaklardı. Ülkücüler solcu denilen koministleri vuruyor. Koministlerde ülkücüleri. Yani zannedildiği gibi sağ sol kavgası değildi olay. Irkçı Türkler de Irkçı bir yapılanma olan koministlerin kavgasıydı. Oyunu kuranlar sanki dindarlarla koministler savaşıyormuş gibi gösterdiler. Önce iki tarafı bir birine düşürdüler. Sonra ülkeyi kurtarmak gerek diye darbe yaptılar. Her şey danışıklı dövüştü. Sonra ne oldu sırf görüntü olsun diye soldan ve ülkücülerden olanları hapse attılar. Deniz Gezmiş gibi  olayı hala çözememiş olanları astılar. Ben o dönemlerde daha doğmamıştım. O dönemde olmak tabiki çok farklıdır. Uzaktan bakmak tabiki kolaydır ama üniversite yıllarımda başladığım kitap ve araştırma merakım sayesinde bir çok kaynağa ulaşma imkanı buldum. Samimiyetimle söylüyorum Solcular da Ülkücüler de çok kötü kullanıldılar.

                    Üniversite yıllarımda sol görüşten de sağ görüşten de arkadaşlarım vardı. Sağ sol denilen kavgalar çok olurdu. Kavgaların istisnasız hepsi de ülkücüler ve bdp liler arasında çıkardı. İlginç olan kavgalar ilk intibaya göre sağ sol kavgası gibi görünürdü. Temeline indiğinizde hep kız meselesi olduğu ortaya çıkardı. Ya ülkücü reisi sol görüşlünün kız arkadaşına yanaşmaya çalışmış ya da sol görüşlü ülkücülerden bir kıza yanaşmaya çalışmış. İstisnasız hep bu şekilde olurdu. Örneklerini üniversite de çok gördüm.  Bana kızanlar olacaktır. Burda kimseyi kötülemek gibi bir amacım yok. Gerçeği görmenin zamanıdır. Tüm yazılarımda dediğim gibi etniyetçilik en büyük bölücülüktür.

                        

Sözün Özü: Gezi ruhu tamamen bitti. Son olaylardan anlıyoruz ki halk bu oyunlara artık gelmiyor. Eee ne diyelim o zaman Gezi ruhuna El-Fatiha.

   

 

Bu makale 12283 kişi tarafından okundu.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete