21.02.2020 :
Ferzan Heysem : Şükürsüzlük
Ferzan Heysem


                         İnsanlar kadar ilginç başka bir canlı yoktur. Bazı hareketleriyle Eşref-i Mahlukat(yaratılmışların en şereflisi) olabiliyorken, bazı hareketleriyle de esfel-i safilin(aşağıların en aşağısı) olabiliyorlar. Kendilerinin başına bir olay geldi mi abartırlar da abartırlar ama başkalarının başına bir sorun geldi mi ve o kişilerde yakındı mı isimleri nankör olur. Sanırım buna halk arasında iki yüzlülük deniyor. Başkasına empati yapmayan insan, kendine empati yapılmasını bekleyemez. Çok yanlış ve iğrenç ötesi bir davranış olur. Kime anlatıyorum ki bencilce davranmak insanın özünde var. Tabi herkes için geçerli değil bu tabir. Baktığımız zaman insan olmanın gereklerinden biride empati yapabilmektir. Yani kendimizi karşımızdakinin yerine koyup ne hissettiğini anlamaya çalışmak. Bir arkadaşım vardı kendisi çalıştığı yerden nefret ederdi her zamanda bu nefretini dile getirirdi. Bu arkadaşın dayısı ona şükürsüz olduğunu söylemişti. En azından işi olduğu için şükretmesi gerektiğini söylemişti. Bu arkadaşta her zaman şükrettiğini sadece çalıştığı yerden memnun olmadığını söylemişti. Ne ilginçtir ki; bu arkadaşa şükürsüz olduğunu söyleyen dayısı çalıştığı yeri üç defa değiştirdi. Gerçekten çok şükreden(!) bir dayısı vardı. Sorsanız kendince nedenleri vardı mutlaka. Zaten sorun da burada herkesin kendince nedenleri vardır. Arkadaşımın da nedenleri vardı. Çalıştığı yoğun bakım çok kötüydü bide çalışanlarla özellikle servis sorumlusuyla sorunları vardı. Şükretmiyorsun diyen dayısı ne yaptı ÜÇ yer değiştirdi. Bu tamamen yaşanmış bir olaydır.           

                       Size anlatmak istediğim bu kardeşlerim. Güzel bir atasözü vardır; yılan kendi eğrisini bilmez, deveye boynun eğri der. Bu hayatta yılanda çok deve de. Burada suçlu yılanlar. Önce bir kendimize dönelim ve bu adama şükürsüz olduğunu söylüyorum ama bunun yerinde olsam ben nasıl davranırdım diyelim. İnanıyorum bunu yapabildiğimiz zaman her şey daha güzel olacaktır. İnsanlarımızdaki bu ihtilafta birbirini anlayamamaktan gelmektedir. Bir birimizi sevelim. Birbirimize empati yapalım. Birimiz sorun yaşıyorsak öbürümüz destek olalım. O zaman aramızdaki tüm sorunlar azalacaktır. Bugün bana yarın sana demişler.

Saygılarımla

Bu makale 13777 kişi tarafından okundu.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete