21.02.2020 :
Ferzan Heysem : Çatı Adayı, IŞİD ve Yeni Dönem
Ferzan Heysem

 

                     Kaç yazımda muhalefetin çatı adayının akıntıya kürek çekmek olduğunu boşuna olduğunu söylemiştim. Söylemiştim ama adaylarını merak etmiyor da değildim. Sonunda adaylarını açıkladılar. Destekleyenleri de biliyorsunuz. Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP’nin ulusalcı kanadını rahatsız etmiş görünüyor. Ekmeleddin Bey Mısır darbesine, darbe dememiş seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’yi suçlamıştı. Yani demokrasinin değil darbenin yanında yer almıştı. Yine 30 Mart yerel seçimleri gibi hepsi birlik oldular. O zaman dedim, boşuna birlik oldular. Ak Parti % 45 in üzerinde alır dedim.  Şimdi yine söylüyorum. Ekmeleddin Bey’i boşuna hayale daldırmayın yazıktır. Ak Parti’nin adayı kazanacaktır.  Muhalefete akıl hocalığı yapanları ciddi çok merak ediyorum. Bu kadar hata yapılmaz ki be kardeşim. Muhalefette anladı Ak Parti’nin adayı karşısında hiçbir şanslarının olmadığını, çatı adaylarından her şey anlaşılıyor zaten. Neyse bunların böyle hatalar deryasına girmeleri Ak Parti’nin işine gelir. Başbakan Erdoğan ne demişti; ‘’ Böyle bir muhalefetin olması bizim için büyük şanstır’’. Başbakana katılmamak mümkün değil. Ne diyelim hayırlı olsun. Aman dikkat, çatı yıkılırsa altında kalmayın.

                   Bizim ülkemizde Cumhurbaşkanlığı seçimleri konuşulurken komşu ülkemiz Irak’ta IŞİD adında sunni olduğu söyleyen bir terör örgütü türemiş. Bir kere hiç bir Müslüman kimseyi öldürmez. Amaç Şii-Sunni çatışması çıkartarak ülkeyi bölmek. IŞİD’in bir diğer amacı da Kürdistan bölgesiyle 50 yıllık enerji anlaşması yapan Türkiye’nin anlaşmalarını boşa çıkarmaktır. Permergeyle şimdilik büyük bir çatışmaya girmeseler de Bağdat’ı aldıktan sonra Kürt bölgesine de saldırıp petrol bölgelerini ele geçirmeye çalışacaklardır. Peşmerge,  Irak ordusu gibi korkak değildir. Bütün gücüyle vatanlarını savunacaklardır. Türkiye’de olası bir müdahale için Irak sınırına tanklarını gönderdi. Türkiye’nin IŞİD’in Kürt Bölgesi’ne girmesine izin vereceklerini sanmıyorum. Önce diplomatik yollarla IŞİD’in Irak’tan çıkmasını sağlamaya çalışacaktır. Silahlı müdahaleyi de masada tutacaktır.

                   Ortadoğu’da haritalar yeniden çiziliyor. Bizim açımızdan Suriye ve Irak diğer ülkelerden daha önemlidir. Buralarda yapılacak tüm değişimler bizzat Türkiye’yi etkileyecektir. Türkiye bu büyük oyunun dışında kalarak menfaatlerine zarar mı verecek, yoksa bizzat bu dönüşümü yönlendirenlerden biri mi olacak. Gerekirse Irak ve Suriye’ye direk müdahale etmeyi de düşünüyordur. Bundan şüphem yok. Savaşı kimse istemez. Mesele bir ülkenin ikbal ve istiklal mücadelesiyse gerekirse sıcak savaşta yapılır.

                     Yeni bir döneme giriyoruz. Bu dönemde saflar daha da sıklaşacak. Saflarımızı iyi seçmek gerek.

Bu makale 12956 kişi tarafından okundu.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete