21.02.2020 :
Ferzan Heysem : Hüsran-ı Ekmel
Ferzan Heysem

               10 Ağustos saat 14:30 da oy kullanmaya gittim. Oy kullanacağım yere dolmuş gitmiyor. Bir yerden sonra gideceğim sandığa yürümek zorunda kaldım. Adana sıcağını görmüş olanlar çok iyi bilir. 15 dakika o sıcakta oyumu kullanmak için yürüdüm. 15 dakika da geri dönmek için yürüdüm. Sandık görevlileri beni terden sırılsıklam görünce çok şaşırdılar.

                10 Ağustos seçiminin önemini anlatmak için nasıl şartlarda oy kullandığımı anlatmak istedim. 10 Ağustos seçimleri Türkiye için bir milat. Türkiye’nin ilk defa halk tarafından seçilen cumhurbaşkanına oy verdik. Cumhurbaşkanı halk tarafından seçildiği için bir nevi yarı başkanlık sistemine geçmiş olduk. Yeni devlet başkanımız hayırlı olur inşallah.

                Muhalefet 15 partiyi ve bazı grupları yanına alarak Recep Tayyip Erdoğan’a karşı birleştiler. 30 Mart seçimlerinde başarılı olamadılar. Bunda da başarılı olamayacaklar demiştim ve aynen dediğim gibi oldu. Halk tabanını doğru okumayanlar sürekli kaybetmeye mahkumdur. Muhalefet halk tabanında hiçbir karşılığı olmayan birini aday gösterdi. Kaybedeceğini bile bile bu yarışa katıldı. Kendi tabanları bile gösterdikleri çatı adayına karşı çıktılar. Burdan HDP ve adayları Selahattin Demirtaş’a tebriklerimi iletiyorum. Kazanamayacaklarını bile bile kendi adaylarını gösterdiler. En azından taraflarını belli ettiler.

                  Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, sonuçlardan sonra aldığı oy sayısının bir başarı olduğunu söyledi. MHP ve CHP’nin toplam oy sayısından daha az oy aldı. Diğer 13 parti ve grupların tabanlarının oyları yetmedi. Ak Parti’nin toplam oy sayısı 30 Mart seçimlerinden daha az oy aldı. Seçime katılım oranı da 30 Mart seçimlerine göre daha azdı. Muhalefet 30 Mart seçimlerindeki gibi katılım olsaydı Recep Tayyip Erdoğan kazanamazdı diyor. Ey muhalefet oy kullansalardı. Kim dedi oy kullanmasınlar. Kafalarına silah mı dayanmıştı. Seçimlere katılım çoğu gelişmiş ülkelerden daha fazlaydı.  Çoğu ülkede -ABD dahil-  katılım bu kadar çok değildir. O yüzden muhalefet bu başarısızlıktan bile başarı çıkarmaya çalışıyor. Her seçimden sonra kaybetmelerine rağmen başarılı olduklarını söyleyip duruyorlar. Artık oturup düşünme zamanıdır. Muhalefet yeni liderler seçmelidir. Bu mantıkla 10 yıl daha da muhalefet kazanamaz.

 

 

 

Bu makale 11155 kişi tarafından okundu.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete