21.02.2020 :
Ferzan Heysem : İran ve İsrail Kardeşliği
Ferzan Heysem

İran ve İsrail Kardeşliği

Hatırlıyor musunuz bir zamanlar Mahmud Ahmedinejad vardı. Hani Eski İran Cumhurbaşkanı, hani Terör Örgütü İsrail’i her platformda rezil eden. Hani İsrail’i yok edeceğine inanılan kişi. Ahmedinejad İran Cumhurbaşkanı olduğu dönemde bir çok kişi İsrail’i yok edeceğini, İran’ın İsrail’i vuracağını söylemişti. Çevremdeki herkese söylemiştim, Ahmedinejad İsrail’i vurmaz vuramaz. İran’ın tarihini bilmeyenler, dünyayı izledikleri televizyondan okudukları gazeteden ibaret zannedenler büyük resmi görmediler görmeyecekler de. İran yani Şia(Şiiler) tarihi boyunca asla ama asla ne Yahudilerle ne Hristiyanlarla savaşmamıştır. Savaştıkları ülkeler Selçuklular, Osmanlı ve diğer Sunni devletler olmuştur. Yanlış okumadınız evet sadece Sunnilerle savaşmışlardır. Şiilik Müslümanları yok etmek için ortaya çıkmıştır. Siyonistlerden hiçbir farkları yoktur.

Peki Mahmud Ahmedinecad Kimdir?

Mart 2008′de Mahmud Ahmedinecad’ın İran Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasının ardından havaya kaldırdığı seçim kartı çok büyük bir tartışmayı beraberinde getirdi. Çünkü Ahmedinecad, Mart 2008 seçimlerinde, seçim kartını havaya kaldırarak çektirdiği fotoğraf ile Yahudi bir ailenin çocuğu olduğunu ilan ediyordu.

Bu fotoğrafla birlikte Ahmedinecad’ın gerçek soy isminin Saborciyan (Sabourjian) olduğu ortaya çıkmış oldu.Sabourjianlar etnik köken olarak,  Ahmedinecad’ın da doğum yeri olan Aradan şehrinden geliyorlar.“Sabourcu, Sabour” dokuyan demektir. Sabour Yahudilerin taktığı Tallit şalının Farsçadaki ismidir.Sabourciyan ismi, İran İçişleri Bakanlığının Yahudi soy isimleri olarak derlediği listede de yer alır. Ahmedinecad’ın kimlik kartında, anne – babasının Yahudi soy ismine sahip oldukları, ancak Ahmedinecad’ın doğumunun ardından soy isimlerini değiştirdikleri açıkça yazıyordu.
Ahmedinecad, ailesinin soyadını değiştirdiğini inkar edemedi. Bunun din değişikliğinden kaynaklandığını dile getirmekten kaçındı. Son cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi televizyonda yapılan tartışmada Ahmedinecad, soyadı değişikliğini itiraf etmek zorunda kalmış ve bundan rahatsız olduğu gözlerden kaçmamıştı.

ABD ve İsrail İran’ın en büyük destekçileridir. Biliyorsunuz Lübnan’da Hizbullah diye bir örgüt var. Bu örgüt Şii inancındadır. Hizbullah’ın İsrail’e karşı olduğu bilinir ama yıllardır birbirlerini tehdit etmekten daha büyük bir zarar veremediler. Suriye başkanı Esad’ın Şii olduğunu biliyor muydunuz? Bir çoğumuz  Irak yönetiminin Şiilerin elinde olduğunu da, IŞİD denen terör örgütü Irak’a saldırınca öğrendik. Olaya bakar mısınız? İran, Irak, Suriye ve Lübnan’da büyük bir etkinliği olan Hizbullah hepsi Şiidir. ABD  – İsrail, İran hakkında atıp tutarken nasıl oluyor da Irak ve Suriye’de Şii yönetimleri destekliyorlardı. İran’ın Şiilikten dolayı buralarda etkin olacağını bilmiyor muydu? Amaç belliydi. Türkiye’nin çevresinde ABD-İsrail güdümünde Şii blokları yerleştirmek. Türkiye, yönetimleri Şii olduğu için bu ülkeleri kontrol altına alamazdı. Bunun yerine kendi güdümünde olan İran’ın nüfus alanını artırdılar. İran’ın kendilerine saldırmayacağını biliyorlardı. Ne oldu peki Mahmud Ahmedinejad gitti. İran kendi sahiplerine yanaşmaya başladı. İran’ın hala İsrail’i vuracağını düşünenler varsa sükut-u hayale uğrayacaklarını bildirmek isterim. Büyük savaş İran – İsrail arasında olmayacak. Kimler arasında mı olacak? Okumasını bilene medya büyük bir istihbarat kaynağıdır.

 

Bu makale 19349 kişi tarafından okundu.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete