30.03.2020 :
Ferzan Heysem : Ortadoğu Satrancı
Ferzan Heysem

Ortadoğu`da özellikle de komşumuz Suriye'nin Kobani Vilayeti'nde IŞİD ile YPG/Koalisyon güçleri arasındaki çatışmalar hız.kesmeden devam ediyor.  IŞİD'in ilk saldırısında Finlandiya'ya kaçan YPG lideri Salih Müslim, önce Türkiye Kobani'ye yardım diyerek eleştirmişti. Sonra da kimseye ihtiyaçlarını olmadığını sadece silah destegine ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. Peki ne oldu da Salih Müslim'in  bir anda söylemleri değişti. Türkiye`nin IŞİD terör örgütüne destek vermediği gün gibi aşikar. Biliyorsunuz Kobani'yi bahane edip 46 vatandaşımızı öldürdüler.  Gelelim büyük resmi görmeye Türkiye Suriye iç savaşı başladığından beri YPG`yi diğer muhalif gruplarla(ÖSO) birlikte hareket etmesi konusunda uyardı ama YPG Kobani ve civarında kanton bir yapı oluşturmaya ve özerklik elde.etmeye uğraştı. Türkiye sınırında PKK uzantısı olan bir yapılanmaya izin veremezdi. Başta Özgür Suriye Ordusu olmak üzere Peşmergeleri Kobani`ye göndermek istiyor.  Kürt özerkliği olacaksa bile kendine yakın olan ve meşruluğunu kabul görmüş Peşmerge'nin kontrolünde bir özerk bölge olmasını istiyor. Salim Müslim bunu biliyor o yüzden Peşmerge'nin gelişine karşı çıkıyor gelecekse bile 150 ile sınırlı kalmasını istiyor.

Bir de ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri var. IŞİD'i sözde hergün defalarca havadan vurmalarına rağmen IŞİD'in gücünden bir şey eksilmedi hatta YPG'ye gönderdiklerini söyledikleri silahların bir kısmının IŞİD'in eline yanlışlıkla(!) geçmesi ayrı bir muamma. Takii Türkiye, Peşmerge güçlerinin Suriye`ye geçişine izin vereceğini açıklamasına kadar. Gördüler ki YPG ve Kobani ellerinden gidecek, IŞİD'e gerçekten zayiat vermeye başladılar ve IŞİD'in ilerleyişi durdu. IŞİD'i kuran koalisyon(İngiltere, ABD ve İsrail), ne oldu da bir anda IŞİD düşmanı kesildi. Hem de tüm dünyanın desteğini alarak, ki bu ülkeler tüm dünyada Müslümanlara zulüm edilirken sus pus olmuşlardı. Tabiki Kobanideki Kürtler de kardeşlerimizdir. Acıları acımızdır ama sadece Kobani de tek değil dünyanın bir çok yerinde Müslümanlar zulüm görüyor. Tüm zulümlere sus ses çıkarma mesele Kobani olunca tüm dünya birleşsin. Bu işte bir tuhaflık var! 

Neyse Yahudiler(israil) Pkk ya yakın Kürtler aracılığıyla Türkiye'ye meydan okuyor aklı sıra Önce Salih Müslim şimdi de İsrail'de olan İsrail Kürtleri Derneği Başkanı Yahuda bin Yusuf, KürtLER üzerindeki saldırıların sonlandırılması için Türkiye birşey yapmıyor diyor. İsme dikkat ettiniz mi, "Yahuda". Yahuda, Yahudilerin  inandıkları tanrıya taktıkları isimdir. Şimdi bu adam gerçekten Kürt mü?  
Unutmadan söyleyeyim, Salih Müslim bir konuşmasında daha IŞİD Kobani' ye saldırmadan çok önce, Kobani'de kendilerine muhalif olan tüm Kürtleri Güney Kürdistan'a yani Irak Kürdistan'ına sürdüklerini söyledi. Pkk Allah korusun Türkiye'nin doğusunda devlet kurarsa kendine muhalif Kürtlere ne yapar, düşünmek bile istemiyorum.

Bu makale 11973 kişi tarafından okundu.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete