30.03.2020 :
Ferzan Heysem : Dünya Değişiyor Ortadoğu Şekilleniyor
Ferzan Heysem

Dünya değişiyor. Değişime direnenler yok oluyor. Değişime entegre olan ve bizzat değişimi yönlendirenler hayatta kalıyor. Dünya ve Ortadoğu yeniden şekilleniyor. Sınırlar yeniden çiziliyor, hem de kan ile çiziliyor. Büyük Ortadoğu Projesi adım adım hayata geçiriliyor. Bu projesiyi piyasaya sürenler kendilerince yeni bir ortadoğu haritası istiyorlar. Her güç sahibi, dünyanın özellikle de Ortadoğu’nun kendi istediği gibi şekillenmesini istiyor. Peki Ortadoğu yakın gelecekte nasıl şekillenecek. Türkiye’nin bu denklemdeki yeri neresi olacak?

 

                          Ortadoğu kaynıyor. Güç sahibi Devletler(İngiltere, İsrail ve ABD), bizzat veya taşeron örgütleri(Boko Haram, Taliban, DEAŞ=IŞİD, El Kaide, El Şebab, PKK v.b) aracılığıyla Ortadoğu’yu kendi egemenlikleri altına almaya çalışmaktadırlar. Özellilkle İslamiyet’i terörizm ile bağdaştırarak Müslüman ülkelere saldırıyı meşrulaştırmaya çalışıyorlar.

 

                   Güç sabibi her yapının Ortadoğu üzerinde planları olduğunu söyledik. Türkiye’nin Ortadoğu ve Dünya hakkındaki projeleri neler? Büyük Ortadoğu Projesinde nerede duruyor. Türkiye’nin 2002 den beri siyasi, ekonomik ve askeri gelişimi gösteriyor ki, Türkiye eskisi gibi kabuğuna saklanmayacak. Dünyadaki güç sahibi devletlerden biri olacaktır. Bunu gören Siyonist Yahudiler, Gezi olayları, 6-7 Ekim Kobani Olayları gibi olaylar ile Türkiye’yi zor durumda sokmak istediler. Önümüzdeki dönemlerde de Türkiye’de büyük hareketlilikler ve terör eylemleri yaşanması olası bir durumdur. Reklam arası bitti diyenler boşuna konuşmuyorlar. Yeni Türkiye’nin ayak sesleri Siyonistleri çok korkutmaktadır. Yeni bir Osmanlı Devleti’nin kurulmasını doğal olarak istemiyorlar. İsteseler de istemeseler de bu olacak. Yakın gelecekte Türkiye dünyayı yöneten ülkelerden biri olacak. Müslüman Devletlerin liderleri her ne kadar Türkiye’yi istemeseler de halkları istiyor. Yemen’de Şiilerin başa gelmesi bir şey değiştirmeyecek. Siyonistler isterlerse tüm Ortadoğu’nun yönetimlerini uşakları Şiilere versin. Bu dönem geçicidir. Her yeni düzen gibi bu dönemde Türkiye açısından sancılı geçecektir.

 

Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi

 

 

                  Haziran ayındaki Milletvekili seçimlerinden sonra konu doğal olarak yeni anayasa olacaktır. Ak Parti muhalefetten umudunu kestiği için, yeni dönemde kendi anayasayı değiştirebileceği ya da en azından referanduma götürebileceği bir çoğunluk arıyor. Yeni anayasanın en önemli konularından biri de kuşkusuz başkanlık sistemi. Ak Parti yeni anayasada başkanlık sitemini istiyor. Muhalefet doğal olarak karşı çıkıyor. Muhalefet çok iyi biliyor ki bu halk asla onların başkan adaylarını seçmez. Bu yüzden CHP şimdiki parlamenter sistemin sürdürülmesini ve Cumhurbaşkanını da yeniden meclisin seçmesini istiyor. MHP, Alp Arslan Türkeş’in de istediği başkanlık sistemine karşı çıkıyor. HDP özerlik olması halinde yasaya yani başkanlık sistemine destek verecek gibi görünüyor.

 

                   Başkanlık sistemini padişahlık olarak gören de var. Peki başkanlık sistemi gerçekten padişahlık mı? Başkanlık sisteminin dünyadaki örneklerini incelediğimizde aslında istikrar ve demokrasinin en iyi uygulanabilir olması başkanlık sistemiyle mümkündür. Çünkü kesin bir kuvvetler ayrılığı vardır. Başkanlık sistemi ile ilgili ayrıntılı makaleleri internetten bulabilirsiniz. O yüzden bu sistemi çok anlatmayacağım ama muhalefetin söylediği gibi başkanlık padişahlıksa Obama padişahtır. Dünyadaki başkanlık ve yarı başkanlıkla yönetilen devletlerin başkanları padişahtır. Bu mantık çok yanlıştır. Başkanlık sistemi Türkiye’ye en uygun sistemdir.

 

Hangi ülke nasıl yönetiliyor bakınız: TIKLAYIN

 

 

Bu makale 13457 kişi tarafından okundu.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan köşe yazıları/makaleler yazarların kendilerine ait görüşleridir. Köşe yazıları, makale ve yorumlardan Liberal Gazete veya liberalgazete.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yazı, makale, yorum, herhangi bir içeriğin anayasa ve yasalara aykırı olamayacağı açıktır.
Sayısal Yazılım

Neden Liberal Gazete?

bilgi@liberalgazete.com

© Copyright - 2013 Liberal Gazete