Bilgi Vahiyle Gelmez Üniversiteler Bunun İçin Var!
Bilgi Vahiyle Gelmez Üniversiteler Bunun İçin Var!

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sorunların arkası kesilmiyor. Araştırma laboratuvarlarının, Mahkeme kararlarına rağmen Rektörlük tarafından hukuksuz şekilde Gölbaşı Yerleşkesine taşınması çeşitli kereler öğretim üyelerinin tepki ve çabaları sonucu engellenmiş olsa da Rektörlüğün ısrarcı tavrı sürüyor. Öğretim üyeleri, laboratuvarların taşınmasının arkasında yatan amacın, “testlerin ücretli hale getirilmesi ve bu şekilde döner sermayeye aktarılacak gelirden yararlanmak” olduğunu ifade ediyorlar.

Konuyla ilgili Mahkeme kararı beklenmeden taşıma işlemlerinin gerçekleştirilmesi için laboratuvarların kapısına bir kez daha kamyonlar geleceği haberinin alınması üzerine üniversite öğretim üyeleri ile Ankara Tabip Odası ve TTB yetkilileri bugün (30 Eylül 2013) hastane bahçesinde toplanarak bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Burada Ankara Tabip Odası adına konuşan Başkan Prof. Dr. Özden Şener, Gazi Üniversitesi’nin bir süredir başkalaştırılmaya ve çökertilmeye çalışıldığını belirtti ve bunun sorumlusu olarak Rektör Prof. Dr. Süleyman Berberoğlu’nu işaret etti.

Bilgi vahiyle gelmez, üniversiteler bunun için vardır!

Prof. Dr. Özden Şener, Rektör’ün bu yıl Tıp Fakültesi Açılış Töreni konuşmasında “Bu fakültenin birinci amacı öğrenci okutmaktır, araştırma yapmak bizim ikincil vazifemizdir. Araştırma yapıp da ne yapıyoruz?” şeklindeki ifadelerini hatırlatarak, Gazi Rektörü’nün bir üniversitenin ne anlama geldiğini dahi bilmediğini düşündüğünü ve bundan büyük şaşkınlık ve üzüntü duyduğunu söyledi. Üniversitelerin, bilimin kurumsallaşmış olarak bilimsel yöntemlerle üretildiği yerler olduklarını belirten Şener, “Tıp fakültesi öğrencisine de o üretilmiş bilgiyi öğretirsiniz Sayın Rektör, bilgi vahiyle gelmez. Hangi hastalığın nasıl tedavi edileceği piyangoyla adrese gelmez. Tıp fakülteleri, üniversiteler bunun için vardır. Eğer siz orada bilimi üretmezseniz, tıp fakültesi öğrencisi de gelir amfide oturur gider.” diye konuştu.

Tıp fakültesindeki dersliklerin tadilatının bittiği ve ayakta kalan öğrenci olmadığını belirten ATO Başkanı, laboratuvarların Gölbaşı’na taşınması için artık hiçbir bahanesi kalmamış olan Rektör Berberoğlu’nun samimi açıklamalarda bulunmak yerine kendi öğretim üyesi kadrosunu kötüleyen ve adeta çalışmamakla itham eden ifadeler kullanmasını kendisine yakıştıramadıklarını dile getirdi.

Daha sonra basın açıklamasını okuyan TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Gülriz Erişgen de, bu laboratuvarların tıp fakültesinden, hastaneden koparılmasının yanlış olduğunu belirterek, Buralarda aynı zamanda kliniklere de hizmet verildiğini, klinik araştırmalar ve tezler yapıldığını hatırlattı. Gazi Üniversitesi Rektörü’ne seslenen Prof. Dr. Erişgen, “Sizin de hocalığınızı yapmış olan bilim insanlarını dinleyiniz. Size hekimlik diplomanızı vermiş olan bu saygın bilim insanlarının görüşlerine saygı duyunuz.” diye konuştu.

 

30/09/2013

Bu haber 6951 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.