Almanyadaki Türkler Medar-ı İftiharımız
Almanyadaki Türkler Medar-ı İftiharımız

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık dünyada teknoloji ve bilim ile uğraşan öncelikle Türk bilim insanlarının arzu ederlerse Türkiye'de ya da bulundukları toplumda kalarak Türkiye ile çok daha yakın işbirliği yapmalarını arzu ettiklerini söyledi.

Türk-Alman Bilim Yılı nedeniyle Berlin Büyükelçiliğinde bilim ve işadamlarıyla biraraya gelen Fikri Işık, programın Türkiye'nin bilim, sanayi ve teknoloji politikaları açısından verimli geçeceğini düşündüğünü ifade ederek, ''Etkinlik hem insanımızın ve kurumlarımızın kendilerini geliştirmelerini hem de iki ülke arasındaki işbirliğinin daha üst bir seviyeye tırmanmasını sağlayacaktır. Günümüzde ülkeler arasındaki ilişkilerde en az diplomatlar ve siyasiler kadar sivillerin iş ve bilim dünyasının da sorumluluk alması gerekiyor. Türkiye ve Almanya ilişkileri bu açıdan büyük bir potansiyel taşıyor'' diye konuştu.

Işık, akademisyenler arasındaki işbirliğinin güçlenmesini istediklerini vurgulayarak, Almanya'da yaşayan Türk toplumunun artık akademisyen alanında da çok ciddi geliştiğini ve hem bilim adamları hem de üniversitelerin araştırma merkezleri ile çok daha fazla işbirliği yapılmasını arzuladıklarını belirtti.

Almanya'da yaşayan toplumu Türkiye'nin medarıiftiharı olarak niteleyen Işık Türkiye'nin kalkınmasında en önemli güç kaynaklarından bir tanesini bu ülkede yaşayan Türkler olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin son 11 yılda çok önemli gelişmeler kaydettiğine işaret eden Bakan Işık, Türkiye'nin gerek demokrasi, gerek ekonomi, gerek sosyal, politika, eğitim alanında çok iyi seviyeye geldiğini ancak bu noktanın da yeterli olmadığını kaydetti.

Türkiye'nin ihracatının 152 milyar dolar, ancak 2023 hedefinin 500 milyar dolar olduğunu hatırlatan Işık, ''Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünü büyük bir hedef olarak belirledik. İyi çalıştık, hedeflerimizi ortaya koyduk.  GSMH'yı 2 trilyon dolara çıkarmak, kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara çıkarmak istiyoruz. Bu hedefleri yakalayabilmek için mutlaka ama mutlaka bugüne kadarki düşük teknolojik üretim seviyesinden orta ve yüksek teknolojik üretime geçmemiz gerekiyor. Bunu başaramazsak o hedefleri yakalama şansımız mümkün gözükmüyor. Hükümet olarak en fazla ağırlık verdiğimiz alanlarda bilim ve teknoloji geliyor'' diye konuştu.

Teknoloji geliştirme konusunda ''Amerika'yı tekrar keşfetmenin anlamı yok'' diyen Işık, bu konuda Türkiye'ye özel formüller arayacaklarını ayrıca dünyada bu işlerin nasıl yapıldığını daha yakından takip edeceklerini ifade etti.

Işık, dünyada bu işi yapanlardan öncelikle Türk bilim insanlarının arzu ederlerse Türkiye'de veya bulundukları toplumda kalarak çok daha yakın işbirliği yapmalarını arzu ettiklerini vurgulayarak, ''Türkiye'nin en önemli gücü sizlersiniz. Almanya'da, ABD'de yaşayan teknoloji ve bilim üreten bu alanda yetişen insanımız bizim güç kaynağımız'' dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilerleyen günlerde üniversite hocalarının maaşlarında düzeltme yapacaklarını sözlerin ekledi.

 

22/01/2014

Bu haber 11780 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.