İTO Belgelendirme Sürecini Çok Kolaylaştırdı.
İTO Belgelendirme Sürecini Çok Kolaylaştırdı.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) her iş günü ortalama 5 bin adet ürettiği ve ihale başvurusu, banka kredisi ve vize müracaatı gibi resmi işlemlerde kullanılan Faaliyet Belgesi ile onaylı Ticaret Sicil Gazetesi Sureti, artık İnternet’ten çok daha kolay verilecek.

İTO üyeleri, Oda’ya kayıtlı olduklarını gösteren Faaliyet Belgesi ve yine firmanın güvenilirliğini ifade eden onaylı Ticaret Sicil Gazetesi Sureti’ni www.ito.org.tr adresinden elektronik imzalarını kullanarak temin edebilecekler. Söz konusu iki belgeyi almak için İTO Portal’a üye olma ve sözleşme imzalayıp Oda’ya gönderme şartı kaldırıldı.

Faaliyet Belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi Sureti talep eden firma yetkilisi, www.ito.org.tr adresine tıklayarak, online işlemler menüsünden belge başvurusu yapabilecek. Ödeme yapıldıktan sonra elektronik imzalı belge gün içinde talep eden kişi ve kuruma iletilecek.

7 Aayda 700 Bin Belge Üretildi
İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, İTO’ya bu yılın ilk 7 ayında 260 bin Faaliyet Belgesi ve 95 bin Ticaret Sicil Gazetesi Sureti başvurusu yapıldığını belirterek, “Üyelerimizin bu belgeler için ihtiyaç duydukları suretleri de hesaba katarsak geçtiğimiz 7 ayda 700 binden fazla Faaliyet Belgesi ve onaylı Ticaret Sicil Gazetesi Sureti ürettik. Bu da bir iş gününde ortalama 5 bin belge yapar. Her gün bu 5 bin belgeyi bundan böyle üyelerimize İnternet’ten artık hiçbir formalite olmadan verebileceğiz” dedi.

Çağlar: Yakında Başka Yenilikleri de Devreye Alacağız
Çağlar, üye odaklı çalışma ilkesi gereği İstanbul Ticaret Odası’na üye 360 bin firmanın işlemlerini kolaylaştıracak her türlü yeniliği hayata geçirmeye çalıştıklarını dile getirdi. 

İşlemleri kolaylaştırırken, İTO üyelerinin maliyetlerini de yasaların imkan verdiği çerçevede düşürmeye gayret ettiklerini belirten Çağlar, şunları söyledi:

“Şirket kuruluş işlemlerinden aldığımız 130 liralık hizmet ücretini geçtiğimiz yıl Kasım ayında kaldırmıştık. Öte yandan, artık sadece zaman aşımına uğrayacak aidat borçlarıyla ilgili icra takibi yapıyoruz. Bunlardan da vekalet ücreti almıyoruz. Zaten işi bozulmuş, aidatını bile ödeyemeyen bir kişiden bir de üstüne vekalet ücretinin alınmasının doğru olmayacağını düşündük. Şimdi de üyelerimize Oda aidatı ile Faaliyet Belgesi, onaylı Ticaret Sicil Gazetesi Sureti gibi bazı belge ücretlerini kredi kartıyla ödeme imkanı sağladık. Yakında üyelerimizin işlemlerini kolaylaştıracak başka yenilikleri de devreye alacağız.”

Sicil Kayıt Sureti olarak da adlandırılan Oda Faaliyet Belgesi, çeşitli resmi-özel kurum ve kuruluşlara ibraz ediliyor. Faaliyet Belgesi’nin üzerinde firmanın ünvanı, iş konusu, sermayesi, Ticaret ve Oda sicil numarası, kayıt tarihi belirtiliyor.

Onaylı Ticaret Sicil Gazetesi Sureti’nde ise amaç şirketlerin bünyelerinde yapılan adres, ortak, sermaye, meşgale gibi değişikliklerin üçüncü kişilere duyurulması. Değişikliğe yer verilen gazeteyi resmi işlemler için yine SGK, Vergi Dairesi, bankalar ve konsolosluklar gibi kurumlar talep edebiliyor.

19/08/2014

Bu haber 9139 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.