Doların 2.15-25 Aralığı İstediğimiz Bir Aralık
Doların 2.15-25 Aralığı İstediğimiz Bir Aralık

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmelerin ele alındığını hatırlatarak, Türkiye'ye oradaki iradesini çok net şekilde ortaya koydu. Önümüzdeki süreçte Türkiye kendi coğrafyasında, kültür coğrafyasının her noktasındaki bu tarz aktivitelere kayıtsız kalmayacağı gibi, birkaç yüz kilometre mesafede yaşanan bu drama da duyarsız kalmasını kimse beklemesin. Türkiye bunun içinde olacaktır ve gereğini sonuna kadar yapacaktır dedi.

Bakan Zeybekci, bazı açılış ve etkinlikler için geldiği Denizli'de Laodikya Antik Kenti'nde kahvaltıya katılarak, antik kentte incelemelerde bulundu.

İncelemelerinin ardından gazetecilerin soruları cevaplayan Zeybekci, dolarda yaşanan hareketlilik konusunun sorulması üzerine, bu konuda endişeye gerek olmadığını belirtti.

Beklemek, bunu speküle edenlerin birbiriyle bu hesaplarını görmesini sağlamak lazım. Ama vatandaşın tedirginliğini de cevaplamak lazım diyen Zeybekci, bu yöndeki hareketlerin Türk ekonomisini rahatsız eden hareketler olmadığını, vatandaşın da rahatsız olmamasını söyledi.

Zeybekçi şöyle konuştu:

Çok daha farklı şeyler söylenebilir. Türkiye'nin (döviz bazında borçlarından dolayı) borçlarının artığı yönünde belki bir yorum olabilir. Fakat doların bu seviyelerinin, yani 2,15-2,25 aralığının bizim istediğimiz aralık olduğunu hep söyledik. İhracatımızı teşvik edici, ithalatımızı da cazip olmaktan çıkarıcı bir seviyedir. Endişe etmemek lazım. Bunu speküle edenlerin spekülasyonlarına da alet olmamak lazım. Türkiye ekonomisinin çok güçlü olduğunu söylememize gerek duyacak bir ortam da yok. Önümüzdeki dönemde ihracatımızı artırarak devam edeceğiz. İlk 8 aylık ihracatımıza baktığımızda, eylül ayı ihracatı ilk 8 ayın ihracatının ortalamasının üzerinde olacak. İkinci çeyrekte ihracatın büyümeye katkısının yüzde 2,9 olarak gerçekleşeceği varsayımıyla, ihracatın büyüme olumlu katkısın devam edecek.

BM Genel Kurulu Görüşmeleri

Zeybekçi, yöneltilen bir soru üzerine, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki temaslara değindi. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ilgili bakanlarıyla yaptıkları görüşmelerde, Gümrük Birliği'ndeki Türkiye'yi rahatsız eden yapı ile ilgili rahatsızlıklarını her fırsatta ortaya koyduklarını aktaran Zeybekci, ayrıca ABD ile AB arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması görüşmelerinin içinde Türkiye'nin de olmasının zorunluluğunu, yer almamasının Türkiye'yi çok rahatsız edeceğini dile getirdiklerini belirtti.

BM Genel Kurulu ele alınan önemli konulardan birinin de Türkiye'nin komşularında yaşanan gelişmeler olduğunu ifade eden Zeybekci, Suriye ve Irak'taki yaşanan, terör örgütünün bölgeyi, insanlığı, İslamı ve herkesi rahatsız eden aktiviteleriyle ilgili görüşmeler oldu. Türkiye'ye oradaki iradesini çok net şekilde ortaya koydu. Önümüzdeki süreçte Türkiye, kendi coğrafyasında, kültür coğrafyasının her noktasında bu tarz aktivitelere kayıtsız kalmayacağı gibi birkaç yüz kilometre mesafede yaşanan bu drama da duyarsız kalmasını kimse beklemesin. Türkiye bunun içinde olacaktır ve gereğini sonuna kadar yapacaktır diye konuştu.

Hiçbir zaman acz içinde bırakamayız

Türkiye'nin sığınmacılara yaptığı yardımın 3,5 milyar dolar, diğer ülkelerden gelen desteğin ise 150 milyon dolar civarında olduğunu ifade eden Bakan Zeybekci, Türkiye bu konuda bir yerlerden yardım, destek gelsin diye beklentisiyle yola çıkmadığını söyleyerek şöyle devam etti:

Türkiye büyük devlettir. Oradaki Türkmenler, Kürtler, Araplar bizim akrabalarımızdır. Biz onları hiçbir zaman acz içinde bırakamayız. Bunun karşılığını da hiç bir zaman parayla ölçmeyiz. Gönül, yaşanan insanlık dramına dünyanın yeterince duyarlılık göstermesini, gerek Suriye'de gerekse Irak'ta yaşanan katliama zamanında ve yeterince tepki göstermesini isterdi. Şimdi burada çok daha fazla konuşmanın kimseye bir faydası olmayacak. Türkiye olarak bir beklentimiz de yok. Bu millet, gereğini sonuna kadar yapmaya her zaman hazırdır.

Mesela Somali için görüşmelerde, İngiltere Başbakanı'nın 2 milyon pound yardım ettiklerini 3 milyon pound daha yardım edeceklerini söylediği zaman, Türkiye olarak bizim orada duruşumuz çok farklıydı. Çünkü çoğunluğu halkın destekleriyle 400 milyon dolarlık yardım yapmışız Somali'ye. Dünya Somali'ye 6-7 milyon dolarlık yardımını dillendirerek anlatırken, 400 milyon dolarlık yardım yapan bir ülkenin bakanı olmak bizi ayrı gururlandırdı. Somali'de ve dünyanın her yerindeki etkinlerimiz devam edecektir, bir karşılık da beklemiyoruz.

Bakan Zeybekci, daha sonra Laodikya Antik Kent'e gezmeye gelen turistler bir süre sohbet etti, daha sonra beraberindekilerle Atalar Mahallesi Bilgi Evi açılışı'na geçti.

Kaynak: WSJ

28/09/2014

Bu haber 9508 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.