2016 - 2017 Büyüme Azalacak, Cari Açık Artacak
2016 - 2017 Büyüme Azalacak, Cari Açık Artacak

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, "Yeni Orta Vadeli Program'a göre, 2016 ve 2017 yılında hem büyüme azalacak, bütçe açığı büyüyecek hem de cari açık artacak, işsizlik çift hanede kalacak. Yani Türkiye'nin hiçbir temel problemine çözüm getirilmeyecektir." dedi. 

Ayhan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, MHP'nin mesnetsiz bir şekilde karalandığını savunarak, "Biz terörizm ve teröristlerle mücadelede, devletin, demokrasi ve parlamenter sistemin korunmasında, anayasanın ve hukukun çiğnenmemesinde hep tarafız." diye konuştu. 

Anayasaya bakışlarında da başkanlık sistemine karşı duruşlarında da herhangi bir değişiklik, sapma veya savrulmanın söz konusu olmadığını belirten Ayhan, anayasanın ilk 4 maddesinin değişmemesi, değiştirilmesinin dahi teklif edilmemesi hususundaki ısrarlarını kayıtsız şartsız muhafaza ettiklerini dile getirdi. 

Bütçenin bu hafta Meclis'e sunulduğunu ve 2017-19 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program'ın da geçen hafta açıklandığını anımsatan Ayhan, şunları kaydetti: 

"Yeni Orta Vadeli Program'a göre, 2016 ve 2017 yılında hem büyüme azalacak, bütçe açığı büyüyecek hem de cari açık artacak, işsizlik çift hanede kalacak. Yani Türkiye'nin hiçbir temel problemine çözüm getirilmeyecektir. Orta Vadeli Program ile 2023 hedefleri de toprağa gömülmektedir. Küresel makroekonomik arka planın olumsuza dönmesi, yurt içinde bazı endişeler ve büyümenin yavaşlaması, dış açığın yanlış yönde ilerlemesi ve makroekonomik politikaların gevşiyor olması büyük endişe kaynağıdır. Bu kombinasyonun Türk lirasına ve tüm ekonomiye zarar vermeye devam etmesi de kaçınılmazdır." 

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Ayhan, MHP'nin Anayasa değişikliği teklifi konusundaki tavrının ne olacağı sorusuna, "Şimdi bizim önümüzde hiçbir teklif yok. Sayın Genel Başkanımızın da söyledikleri açık, net. Önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz." yanıtını verdi. 

Anayasa konusunda daha önce Meclis çatısı altında yapılmış çalışmalar bulunduğunu anımsatan Ayhan, konunun TBMM'ye gelmesi halinde hep beraber değerlendireceklerini ve partisinin bu konuda hep samimi davrandığını söyledi 

20/10/2016

Bu haber 7310 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.