Hükümet Çeltik Üreticisini Açlığa Mahkum Ediyor
Hükümet Çeltik Üreticisini Açlığa Mahkum Ediyor

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Hükümetin açıkladığı çeltik alım fiyatının üreticiyi açlığa mahkum edeceğini öne sürdü. 

Çeltik üreticisinin sıkıntı içerisinde olduğunu ve yine hüsran yaşadığını söyleyen Sarıbal, "Üretici üretiyor ama karşılığını alamadığı için zarar ediyor." dedi. 

Sarıbal, yapılan çalışmalar neticesinde dekar başına 600 kilogram olan çeltik veriminin 800 kilograma çıktığını ancak verim artışına rağmen üreticinin borç sarmalından kurtulamadığını, istediği fiyatı alamadığını ileri sürdü. 

Çeltiğin maliyeti 2 bin lira iken, açıklanan çeltik alım fiyatının ton başına bin 675 lira olduğunu ifade eden Sarıbal, mazot ve işçilik fiyatlarında yüzde 20 ile yüzde 30 arasında değişen fiyat artışı olduğunu belirtti. 

Sarıbal, üretici zarar ettiği için yeterli pirinç üretimi yapılmadığını, bu nedenle oluşan ihtiyacın ithalatla karşılandığını ifade ederek, "14 senede, ortalama yılda 300 bin ton çeltik ithal ettik ve bu süre içinde 2 milyar dolara yakın döviz ödedik." diye konuştu. 

Türkiye'nin çeltiği ABD, Rusya, Portekiz, Bulgaristan ve Yunanistan'dan; pirinci ise Hindistan, İtalya, Yunanistan, Pakistan ve Bulgaristan'dan ithal ettiğini söyleyen Sarıbal, "Bu ülkelerin bazıları bizim gerimizde olan ülkeler." dedi.

20/10/2016

Bu haber 6388 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.