Kredi Derecelendirmeleri Türkiye için Geçerli Değil
Kredi Derecelendirmeleri Türkiye için Geçerli Değil

Kamu-özel sektör iş birliği projelerinin, devletin kaynak sınırlılığı sebebiyle çok uzun süreden yapabileceği yatırımları kısa sürede gerçekleştirmeye imkân sağladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Finansman özel sektör eliyle sağlandığı için kredi derecelendirme kuruluşlarının siyasi saiklerle açıkladıkları notlardan da asgari düzeyde etkileniyor. Yine söylüyorum, sipariş üzere kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’ye not vermeye kalkıyorlar. Kusura bakmasınlar, bunların hiçbirisi Türkiye için geçerli değil. Piyasanın gerçek oyuncaları siyasi değerlendirmelere değil, reel duruma bakıyor. Öyle olduğu için de bu tür projelerde hiçbir finansman sıkıntısı çekilmiyor. Yüksek büyüme potansiyeliyle istikrar ve güven ortamını titizlikle korumasıyla Türkiye yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu her fırsatta gösteriyor. Bugün de işte bu gerçeğin tezahürlerinde birini yaşıyoruz."

"Türkiye'yi Dünya'nın En İleri 5 Sağlık Turizmi Merkezinden Biri Haline Getireceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Şehir hastaneleri, ülkemizde sağlık hizmetlerinin kalitesinin yükselmesine edeceği etkiyle, kendisine yapılan yatırımları ziyadesiyle hak eden bir projedir. Sağlık hizmetlerinde sağlanacak ilerleme, sağlık endüstrisinin ülkemizde gelişmesini temin edecektir. Böylece geleceğin en önemli sektörlerinden biri olan sağlık alanında Türkiye bölgesinde ve dünyada söz sahibi bir ülke konumuna yükselecektir. Bu yatırımların ülkemizi dünyanın en ileri 5 sağlık turizmi merkezinden biri hâline getirmesini hedefliyoruz. Bir yandan şehir hastaneleri, diğer yandan kamu ve özel sektör yatırımlarıyla gerçekten çok güçlü bir sağlık altyapısı kurma konusunda kararlı adımlarla ilerliyoruz.”

Türkiye’de doktor sayısının nüfus artış hızının çok üzerinde yılda yüzde 4-5 aralığında bir oranla yükseldiğini, hâlen hastanelerde görev yapan 141 bin doktorun, tıp fakültelerinde eğitim alan 71 bin tıp öğrencisinin olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunu daha da artırmanın gayreti içerisindeyiz. Bunlar içinde farklı uygulamaları getirmek suretiyle doktor yetiştirme noktasında inşallah çok daha gayretli olacağız, çok daha bu işteki üretimimizi insan unsuru noktasında artıracağız. Yardımcı sağlık personeli olmak için eğitim görenlerin sayısı 100 binin üzerindedir. Türkiye her alanda olduğu gibi, sağlık alanında da 2023 hedeflerine ulaşmak için kararlı adımlarla yürümeye devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

20/10/2016

Bu haber 5823 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.