Özgür Özel'in Gündeme İlişkin Değerlendirmeleri
Özgür Özel'in Gündeme İlişkin Değerlendirmeleri

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özel, halk oylaması sonuçlarını protesto sırasında tutuklanarak Aliağa Şakran ve Menemen cezaevlerinde tutuklu bulunanların aileleri ve arkadaşlarıyla TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Tutukluların tek suçunun, "Hayır daha bitmedi" demek, attıkları oya sahip çıkmak olduğunu savunan Özel, polisin, 400 kişinin bulunduğu meydanda elinin değdiği 20 kişiyi aldığını, bunlardan 7'sinin tutuklandığını belirtti.

Milliyet Gazetesi'nin, "Oluk oluk kan akıtacağız." diyen bir "mafya bozuntusuna", en hayırsever iş adamı ödülü verdiğini anımsatan Özel, "Abdi İpekçi'nin kemiklerini sızlatmak için daha iyi fikrimiz var. Abdi İpekçi ödülünü Mehmet Ali Ağca'ya verin ki İpekçi'nin kemikleri tam istediğiniz kadar sızlasın." diye konuştu.

Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, mahkemeye gerek olmadan, önce iddiada bulunduğunu, hüküm verdiğini savunarak, sadece ekmeklerini, işlerini geri isteyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için "terörist" dediğini ifade etti.

Bakan Soylu'nun, "Bunlar evlerinde yemek yiyorlar, açlık grevi yapmıyorlar. Şimdi hapishanede olacaklar. Açlık grevini şimdi göreceğiz." dediğini anlattı.

Şevket Kazan'ın 1996 yılında yaptığı açıklamaları eleştiren Özel, şöyle devam etti:

"Açlık grevindeki tutuklular için 'Kantinden yemek stoklamışlar, gizli gizli yiyorlar, numara yapıyorlar, açlık grevi yaptıkları yok.' diyor. Kazan bunları söyledikten 20 gün sonra 12 tutuklu açlıktan öldü. 2000'de Sadettin Tantan, bugün Soylu'nun söylediklerini söylüyor. 'Terör örgütüne üyeler, eylem yaptılar' diyorsunuz. Açlık grevine başlayıp, bütün dünyanın ilgisi buraya dönünce mi terörist oldu? İçişleri Bakanı, saraya yaranmak, bu ayıbı örtmek, bütün dünyaya Türkiye'yi rezil ettikleri durumda kendince haklılık üretebilmek için akıl almaz şeyler söylüyor. Türkiye siyasetinin insan haklarıyla ilgili utanç müzesinde Şevket Kazan ile Sadettin Tantan arasındaki yere Soylu'nun büstünü koyacağız."

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın, milletvekillerine yazı göndererek, iftar yemeğine davet ettiğini anımsatan Özel, şunları söyledi: 

"Zevksiz döşenmiş bir otel lobisi, SPA merkezinin dinlenme koltukları veya neon ışıklarıyla pavyon görüntüsüne soktuğu, kendi zevkine göre, yaşam biçimine göre döşediği, kendi zihniyetine benzettiği Meclis yerleşkesinin diğer yerlerinden sonra ana binayı yıkacakmış. Bu ana bina Cumhuriyet yapıtıdır. Ana binada kimsenin bir şeyden rahatsız olduğu yok. Ama ana binadan rahatsız olan İsmail Kahraman'ın Cumhuriyet ile olan sorunudur. 'Yıkacağız' diyor ya bu anlayışı senin başına yıkacağız, bu binayı yıktırmayacağız, İsmail Kahraman."

Özel, tam hukuksuzluk halinin devam ettiğini, gelecek günlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvuracakları konularda iddialarının arkasında olduklarını belirtti. 

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu'nun 4. maddesindeki, "seçilen cumhurbaşkanının, varsa partisiyle ilişiğinin kesileceğine" dair hükmün aynen durduğuna işaret eden Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın buna rağmen, AK Parti'ye üye olduğunu bildirdi. 

Özel, şöyle konuştu: 

"Bu Meclise, milletvekillerine, millete saygısı olsa önce o maddenin kaldırılmasıyla ilgili uyum yasasını çıkarmaları gerekirdi. Madde 4 dururken, kanuna aykırı bir genel başkandır geçmiş cumhurbaşkanımız. AK Parti'nin Genel Başkanı, kanuna aykırı seçilmiş bir genel başkandır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının üyeliği ilan etmesi lazım. Üyelik ilan edilmeden partisine genel başkan oldu. Manisa'nın Peker Mahallesi'nde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı üyeliğini onaylayıp, ismini ilan etmeden mahalle delegesi olamazsın. Hani ilan nerede?" 

Özel, daha önce Genç Parti'nin genel başkanvekilliği ihdas ettiğini, Yargıtay Başsavcılığının, "Siyasi Partiler Kanunu'nda bu yoktur. Kanunun 1965'teki halinde genel başkanvekilliği vardı. 1983'te bu kaldırıldı." diyerek bunu bozduğunu, vekalet için genel başkan yardımcıları ve genel sekreteri işaret ettiğini anımsattı. 

CHP'li Özel, "Burası muz cumhuriyeti mi? Burada kabileye reis mi seçiyoruz? Gücü olan, 'ben oturdum' diyebilir mi? Oturamazsın arkadaş, oturtmazlar. 'Reis, reis' diyorlar, kabileye bile böyle reis olunmaz. Bu kadar hukuksuzluk olmaz. En ilkel kabilede, bu kadar şahsi yönetim biçimi olmaz. Bunların peşini bırakmayacağız. Gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz. Hem Cumhurbaşkanı hem başbakan hem genel başkanvekilliği hem de MYK'da görev alıp istifa etmeden grup başkanlık seçimi denilen hukuksuzlukla ilgili başvurularımızı yapacağız." diye konuştu. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik bugünkü açıklamalarına ilişkin bir soruya Özel, şöyle karşılık verdi: 

"FETÖ'nün siyasi ayağı var mı? Var, doğru. Ama Sayın Bahçeli, sen de FETÖ'nün siyasi ayağının yedek lastiği, koltuk değneğisin be kardeşim. Ne zaman sıkışsalar, tökezleseler koluna giriyorsun. Şimdi bize gelip de kendince kahramanlıklar yapma. Sayın Bahçeli, reis anayasayı değiştirsin, bayrak kırmızısından turkuaz mavisine boyasın, sıra FETÖ'nün siyasi ayağına gelecek, en az 45 ama 80 olduğu bilinen 'ByLock'cuyu temizleyecek, 40 AKP'li eksik olunca, 40 MHP'liye ihtiyaç olacak, koalisyon kurulacak, bakanlık koltuklarına oturulacak. Camiaya dönülüp, 'Partiyi iktidara taşıdık' denilecek. Partiyi iktidara taşımak tutarlı olmak, çalışmakla olur, at pazarlığı yapmakla, Anayasa'ya karşı Türkiye Cumhuriyeti'ni cumhuriyet yapan değerlere karşı gizli iş birlikleriyle olmaz. Arap hurmadan indi mafiş. Belki Bahçeli bu lafı bilmez ama AK Parti'nin siyasi geleneği bunun üzerine oturuyor. Artık 16 Nisan Pazar'a kadar süren dostluğun, mezara kadar sürmediği anlaşılmıştır. Sen kendi derdine yan. Ama ülkeyi de yangın yerine çevirdin, bunun hesabını önümüzdeki günlerde verirsin. Yola 7 Haziran'da 80 yolcuyla çıkmış otobüsün dikkatsiz, özensiz sürücüsü 1 Kasım'da otobüsü ortadan ikiye böldü, 40 yolcuyu telef etti. Şimdi bir 20'si daha gitti. MHP baraj sorunu yaşamasın diye zamanında baraj 7 mi olsun deniliyordu. Herhalde 2,5 olsa MHP'yi kurtarmayacak."

25/05/2017

Bu haber 6793 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.