RTE Macron Karşısında Eşit Bir Pozisyon Sergileyemedi
RTE Macron Karşısında Eşit Bir Pozisyon Sergileyemedi

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü, İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Çıray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karşısında eşit bir pozisyon sergileyemediğini savunarak, bunun millet için onur kırıcı olduğunu söyledi. 

"Ne Ecevit ne Demirel ne de Erbakan ve diğerleri böyle hakaretamiz ifadelere izin vermediler dış dünyada." diyen Çıray, Fransa'dan 5 bin 700 ton et ve Airbus'lar satın alma karşılığında Macron'dan demokrasi ve insan hakları dersi alındığını iddia etti. 

İYİ Parti olarak, Türkiye'nin, imtiyazlı ortaklık gibi görünüşte cakalı, gerçekte ikincil bir pozisyon anlamına gelen ortaklık modellerini kabul etmediklerini belirten Çıray, Türkiye'yi yeniden demokrasi rayına oturtmayı ve hak ettiği şekilde AB'ye tam üye yapmayı hedeflediklerini söyledi. 

Hükümetin Kudüs'e büyükelçilik açma konusundaki planlarına da değinen Çıray, "Sayın Erdoğan, Kudüs konusunda kırmızı çizgilerimizi aştıklarında haddini bildireceğini söylediği İsrail ve Washington'dan büyükelçilerimizi ne zaman tepki olarak geri çekecek?" ifadesini kullandı. 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın, Türk hava sahasını 3 defa ihlal ederek Keçi Adası'nda ayine katıldığını ifade eden Çıray, "Peki daha bir hafta önce Yunanistan'da bulunan Sayın Cumhurbaşkanı acaba Çipras ile ne konuştu? Hangi mutabakatları sağladı? Yoksa Çipras da mı Sayın Erdoğan'ı kandırdı?" sorularını yöneltti. 

Geçen yıl altın dış ticaretinde görülen artışa da değinen Çıray, şu görüşleri ileri sürdü: 

"Şimdi AK Parti iktidarına soruyoruz; 'Reza Zarrap Davası'ndan gelecek cezayı ödemek için mi altın topluyorsunuz? Altın ithalatını yüzde 176 artırarak neden 375 tona çıkardınız? Buradan hükümete sesleniyoruz. Eğer iddia ettiğiniz gibiyse Zarrap'tan rüşvet alan bakanlar, bürokratlar sokaklarda ellerini, kollarını sallayarak gezerlerken, yetimin hakkıyla, kul hakkıyla bunların neden olduğu cezayı ödemeyin. ABD'ye, Halkbanka gelecek cezayı ödemeyin, iddialarınızın arkasındaysanız. Hamasi konuşmalarla bu işi sonuçlandıramazsınız." 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin açıklaması konusundaki değerlendirmesi de sorulan Çıray, "Kendi siyasi kararıdır, kendi partisinin kararıdır. Bu konuda bir değerlendirme yapmak istemiyorum." yanıtını verdi.

09/01/2018

Bu haber 6005 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.