1177 Lira Bir Ödenek İşçileri Açlığa Mahkûm Etmektir
1177 Lira Bir Ödenek İşçileri Açlığa Mahkûm Etmektir

Teklifin bütün maddelerinin görüşmelerinde verdikleri önergeler ile itirazlarını dile getirdiklerini belirten HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, "Cezaevlerinde 300 bine yakın tutuklu ve hükümlü vardı. İnfaz yasası sonucunda yaklaşık 90 bin kişi etkilenecek ve cezaevi dışına çıkacak ama 200 bin kişi bu koşullarda cezaevinde kalmaya devam edecek." diye konuştu.

Oluç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tuhaf bir sokağa çıkma yasağı ilan etme hadisesi yaşandı ve toplum sağlığı açısından çok ciddi riskler yaratıldı. Bunun sonu istifa ve onu kabul etmemeye kadar vardı. Yani halkın sağlığının düşünüldüğü, tartışıldığı veya tedbirlerin alınmaya çalıştığı bir dönemde bir gördük ki iktidar kendi içindeki iktidar oyunlarıyla, mücadeleleriyle meşgul. Saray içi entrikalar dönemiyle karşı karşıya olduğumuzu çok açık ve net bir şekilde bir kez daha gördük, yaşadık."

Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı uygulamasını eleştiren HDP'li Oluç, "Hafta içi herkes sokağa çıkabilir, işçiler, emekçiler ağır koşullar altında çalışabilir ama hafta sonu evlerinde oturacaklar. Böyle bir tedbir gerçekten akıl alır gibi değil. Bu koronavirüs karşısında kısmi zamanlı mücadele anlamına geliyor." dedi.

Oluç, ilaç ve gıda gibi zorunlu sektörler dışında üretimin sürdürülmesinin doğru olmadığını söyledi.

Koronavirüs salgınına ilişkin ekonomik önlem paketinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldüğünü hatırlatan Milletvekili Oluç, teklifte grev yasağına ilişkin bir düzenlemenin bulunduğunu ve bunun "fırsatçılık olduğunu" savundu. İtirazları sonucunda bu maddenin geri çekileceğini belirten Hakkı Saruhan Oluç, teklifte ücretsiz izne ayrılanlara verilmesi planlanan 1177 liralık ödemeyi de kapsayan maddeye de itiraz ettiklerini söyledi.

Oluç, "İşten çıkarılmaların yasaklanması doğru bir önlem ama ayda 1177 lira bir ödenekle işçileri açlığa mahkûm etmek kabul edilebilir bir şey değildir." değerlendirmesinde bulundu.

15.04.2020

Bu haber 340 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.