Resmi Kurumlara Olan Ödemeler En Az 1 Yıl Ertelenmeli
Resmi Kurumlara Olan Ödemeler En Az 1 Yıl Ertelenmeli

Yerel medyanın güçlenebilmesi için öncelikle finansman sorununun çözülmesi gerektiğine işaret eden Yokuş, koronavirüsle mücadele sürecinde yerel medyaya destek sağlanması kapsamında önerilerini dile getirdi.

Yokuş, yerel medyanın, Kredi Garanti Fonu'ndan veya Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresince (KOSGEB) kredilendirilmesini, resmi kurumlara olan ödemelerinin, en az 1 yıl süreyle ertelenmesini istedi.

Reklam ve ilan faturalarına yansıyan KDV oranı ile ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payının yüzde 10'a düşürülmesini talep eden Yokuş, yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından telif bedelleri başta olmak üzere RTÜK payı ile frekans bedellerinin bir süre alınmaması gerektiğini ifade etti.

TÜRKSAT uydu bedeli ödemelerinin bir süre ertelenmesini ve dövizle değil TL üzerinden, indirimli olarak ödeme imkânı sağlanması gerektiğini söyleyen Yokuş, toplumu yakından ilgilendiren belediye meclisi ve encümen kararları ile il genel meclisi ve hizmet birliklerinin, karar ve duyurularının resmi ilan olarak her şehirde yerel gazetelerde yayınlanmasını önerdi.

Yerel medyanın büyük bir kısmının imkânsızlıklar içinde fedakârca hizmet verdiğine değinen Yokuş, şunları kaydetti:

"Yerel medya çalışanlarına ve işsiz kalanlara, Basın İlan Kurumu tarafından bir defalığına, en az 3 maaş sosyal yardım olarak hibe desteği verilmeli. Tüm medya çalışanlarına devlet bankalarından veya fonlardan bir yıllık maaşlarının yarısı kadar isteğe bağlı olarak 5 yıl ödemeli, uygun şartlarda kredi desteği sağlanmalı. Yerel medyanın dijital dönüşümünde kullanılmak üzere teknolojik alt yapı için düşük faizli kredi imkânı verilmeli."

29.04.2020

Bu haber 974 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.