Muğla'nın Doğası Korunmalı...
Muğla'nın Doğası Korunmalı...

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, "Bütün dünya gibi, milletimiz de korona salgınına odaklanmışken 'Bu hastalıktan nasıl korunuruz, evimize nasıl ekmek götürürüz, iflastan nasıl kurtuluruz, işimizi nasıl kaybetmeyiz?' endişesi içerisindeyken bugünlerde Muğlalılar kendi canlarını korumalarının yanında dünya için büyük bir nimet olan doğalarını korumanın derdi, endişesi ya da koruyamamanın ızdırabı ve üzüntüsü içerisindeler." ifadelerini kullandı.

Menderes Ovası'nı tahrip eden "jeotermal talanın" Fethiye'nin de birinci derece doğal sit alanlarına ve gözde turizm beldelerine sıçradığını iddia eden Ergun, "Bodrum, Ören, Milas, Datça, Dalyan, Gökova, Sarıgerme, Fethiye, Ölüdeniz, Göcek, Bozburun, Selimiye, İçmeler ve benzeri nadide beldeleriyle adeta 'behişticihan' olan Muğla'nın doğasını korumak hepimiz için milli ve insani bir görev olmalıdır." diye konuştu.

Ergun, geçtiğimiz günlerde, Fethiye'nin Kayaköy ve Ölüdeniz bölgelerinde, her biri 10 bin metrekarelik alanlardan oluşan 6 tane jeotermal sondaj kuyusu açılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bir yatırımcıya izin ve ruhsat verildiği, 30 Mart itibarıyla da ilgili yatırımcının Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduğu proje tanıtım dosyasının onaylanarak ÇED sürecinin başlatıldığını söyledi.

İYİ Parti'li Ergun, "Zikredilen bölgeler sıradan yerler ve araziler değildir, Türkiye'nin dünyaya açılan penceresidir. Coğrafyamızın da gözbebeğidir. Bu nedenle ne pahasına olursa olsun korunması gerekir. Zira paha biçilmez doğal güzelliklere sahip Fethiye'miz, yılda 1,5 milyon yerli ve yabancı turisti misafir etmektedir. Aynı zamanda bu bölge, çok zengin faunası ve florasıyla çok sayıda bitki ve canlı çeşitliliğine ev sahipliği yapmaktadır." dedi.

05.05.2020

Bu haber 883 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.