Türkiye'nin Tamamına Bu Hafta Dolardan Büyük Bir Darbe İndi
Türkiye'nin Tamamına Bu Hafta Dolardan Büyük Bir Darbe İndi

"Vatandaşa, üreticiye, sanayiciye, ticarete, üretmeyen tüketen, tükettiğini ithal eden Türkiye'nin tamamına bu hafta dolardan büyük bir darbe indi." diyen Türkkan, doların 7 lirayı aştığını dile getirdi.

Hükümetin, ithal edilen tarım ürünlerine ve yabancı çiftçilere gösterdiği hürmeti kendi çiftçisinden esirgediğini ileri süren Türkkan, tarımsal üretimde açıklanan destek miktarlarının, destekten çok sadaka olduğunu söyledi.

Türkkan, üretimi değil ithalatı teşvik eden tarım politikaları yüzünden Türkiye'nin kendi vatandaşını doyuramama tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu savunarak, buğday ve diğer hububat ürünlerinde 3 ay daha ithalat olmazsa açlığa ve kıtlığa mahkûm kalınacağını dile getirdi.

Türkkan, yabancı yatırımcının da Türkiye'ye karşı endişeli yaklaştığını öne sürerek, "Ülkemizin ekonomik çıkarları ve iktisadi gelişmesi, demokrasi geleneğine ve yeniden inşa edeceğimiz adalet sistemine bağlıdır. Demokrasi yeniden kaim kılındığında içinde bulunduğumuz tüm krizlerden milletimizin gücüyle çıkabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Demokrasi ve adaletle beraber dünyada kendisine yatırım alanı arayan 1 trilyon doların da Türkiye'ye gelebileceğini iddia eden Türkkan, böyle bir durumda her şeyin bir yıl içinde düzeleceğini dile getirdi.

Türkkan, BDDK'nin, ekonomiyle alakalı bir takım söylemlerin, işlemlerin suç olacağına dair yeni yönetmeliği olduğuna dikkati çekerek, bu yönetmelikle ekonomiden bahsetmenin, doların 8 lira olabileceğini söylemenin suç sayılacağını öne sürdü. Türkkan, bunun sonunun iyiye gitmeyeceğini vurguladı.

Meslek örgütleri yönetimlerinin seçiminde değişiklik yapılmasına ilişkin açıklamaların hatırlatılması üzerine Türkkan, ortada bir gerçek bulunduğunu, bunun da iktidarın artık yönetemediği olduğunu öne sürdü.

Türkkan, hükümetin 18 yıllık iktidarlığı süresince baroların ve meslek odalarının seçimiyle ilgili herhangi bir değişiklik düşünmemişse ve bugün değişiklik yapılmaya çalışılıyorsa bununla "artık biz bu ülkeyi yönetemiyoruz" dendiğini söyledi. İYİ Partili Türkkan, bu yaklaşımın, yönetebilmek için demokrasi dışı her türlü yola başvurmakta sıkıntı görülmediği anlamına geldiğini iddia etti.

İnfaz düzenlemesiyle ilgili CHP'nin başvurusunu Anayasa Mahkemesi'nin esastan görüşme kararı aldığı hatırlatılarak değerlendirmesi sorulan Türkkan, başından beri bunun infaz düzenlemesi değil af yasası olduğunu söylediklerini aktardı.

07.05.2020

Bu haber 256 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.