İnsanlar İşsiz, Kredi Faizleri Sayaç Gibi Çalışıyor
İnsanlar İşsiz, Kredi Faizleri Sayaç Gibi Çalışıyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kemal Öztürk'le Zor Sorular programına konuk oldu ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Biz siyaseti polemikler üzerinden götüren bir parti olmak istemiyoruz. Biz siyaseti akla dayanan, bilme dayanan ve verilere dayanan bir çalışma olarak görüyoruz.

Konuşmaktan kolay bir şey yok ama söylenecek her şeyin iyi çalışılmış konular olması önemli, Detaylı analizlerin yapılmış olması önemli, kurulan her cümlenin bir ağırlığının olması önemli. Bizden beklenen de bu. Yoksa Türkiye'nin hergün kavga eden, günlük polemiklerle uğraşan bir siyasi partiye ihtiyacı olsaydı, zaten hazırda çok sayıda parti var.

Bugünler biraz toplumsal dayanışmanın olduğu günler olması gerekir. Ülkemizde şartlar biraz normalleşsin, zamanı geldiğinde biz farklılıklarımızı ortaya koyacağız, ülkemiz için neler istediğimizi çok detaylı bir şekilde ortaya koyacağız. Bugünler birlik, beraberlik ve dayanışma günleridir. Bugünlere kadar yaptığımız açıklamalara bakacak olursanız hep hükümete tavsiyeler niteliğindedir. Yani gördüğümüz problemlere işaret ediyoruz ve hükümetin yapması gerekenler konusunda dostça tavsiyelerde bulunuyoruz. Bugünler iktidar partisi de dahil hiçbir siyasi partinin kendi dar çıkarlarının peşinde olmamaları gereken günlerdir.

Hem sağlık açısından hem de ekonomi açısından küresel bir sorunla karşı karşıyayız. Öncelikle dünyada neler olup bittiğini iyi takip etmek gerekiyor, sonra Türkiye'nin politikalarının oluşturulması gerekiyor.

Karşı karşıya olduğumuz virüsün dünyada henüz bir aşısı ve ilacı bulunmuş değil. Bazı ülkeler kapalı dönemi tedrici olarak azaltıyor, yavaş yavaş açılmaya başladılar ama eğer gerekli tedbirler alınmazsa ikinci dalga yayılma riski var ve ikinci dalganın kuvvetli olma olasılığı yüksektir.

Dünyada, özellikle gelişmiş ülkeler çok geniş çapta ekonomik önlemler alındı. G8 ülkeleri milli gelirlerinin yüzde 8 oranında tedbir paketi açıkladılar. Bu oranı Türkiye'nin milli gelirie orantılarsak bu yaklaşık 60 milyar dolar demektir. 60 milyar dolar yalnızca hasarı minimumda tutmak için gerekli olan müdahale tutarıdır.

Her ülke hasar görecektir, bu krizden karlı çıkacak ülke yoktur. Ancak önemli olan bu hasarı en azda tutabilmektir.

Türkiye olarak biz ne yaptık; maalesefe ekonomik tablo son yıllarda giderek bozuluyordu, bütçe açığı artıyordu, mali alan kalmamıştı, Merkez bankası rezervleri önemli ölçüde eritmişti, bankaların bilançoları önemli ölçüde zayıflamıştı, Merkez Bankası ve bir çok kurumun dünyada itibarı ve kredibilitesi zayıflamıştı, Türkiye yatırım yapılabilir kredi notunun altına düşmüştü ve maalesef bu zayıf bünye ile Türkiye korona virüs salgınına yakalandı.

Hükümetin yaptıklarına baktığımızda açıklanan tedbir paketleri çok çok küçük. Türkiye gibi bir ülkenin enaz milli gelirinin yüzde 3'ü kadar doğrudan mali genişleme yapması gerekirdi. Yani öyle kredi öteleme değil, insanlara borç para verme değil. İnsanlar işsiz kalmış siz borçlandırıyorsunuz, Fabrikalar kapanmış sanayicilere kredi veriyorsunuz, fabrikalar üretmiyor, üretim yok ama verilen kredilerin faizleri sayaç gibi çalışıyor.

Böyle durumlarda doğrudan transferler gerekir, yani geri dönüşü olmayacak şekilde, geri ödemesi olmayan desteklerin verilmesi gerekir. Kimlere; hane halkına, esnafa, KOBİ'ye, sanayiye, turizme, tarıma... Kriz ancak böyle atlatılabilir.

Benim bir zamanlar çok ısrarcı olduğum, hatta mecliste plan bütçe komisyonunda muhalefetin de desteğiyle oy birliğiyle geçirdiğim mali kural son dakika önlenmeseydi, Türkiye'nin şu anda bir mali kuralı olsaydı, Türkiye rahatlıkla milli gelirinin yüzde 5-6-7'si oranında bir harcama yapabilirdi...

Devamını videodan izleyebilirsiniz...


15.05.2020

Bu haber 1507 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.