İTO’dan Öğrencilerine Girişimcilik Danışmanlığı
İTO’dan Öğrencilerine Girişimcilik Danışmanlığı

İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri yeni akademik yılda iş dünyasının gücünü yanı başında hissedecek. İstanbul Ticaret Odası’nda 340 bin üyeyi temsil eden 576 işadamının her biri 10 üniversitelinin girişim danışmanı olacak. Öğrenciler mezun olunca daha kolay iş bulacak.

YÜZDE 15 İNDİRİM

Eğitim öğretimde 12 yılı geride bırakan İstanbul Ticaret Üniversitesi, yeni akademik yılı açılışını 1 Ekim Salı günü Sütlüce Kampüsü’nde gerçekleştirecek. Doluluk oranı yüzde 80’e ulaşan üniversitede ek yerleştirme dönemi 30 Eylül’de sona eriyor. Kayıtlarda İstanbul Ticaret Odası üyelerinin çocuklarına yüzde 15 indirim uygulanıyor.

576 GİRİŞİM DANIŞMANI

İstanbul Ticaret Üniversitesi yeni akademik yıla güçlü eğitim kadrosunun yanısıra iş dünyasıyla kurduğu sıkı bağlarla giriyor. Bu yıl, üniversite ile 340 bin üyeli İTO’nun 81 meslek komitesine mensup 576 komite üyesi arasında yeni bir işbirliği başlatıldı. Buna göre komite üyesi her işadamı 10 öğrenciye girişim danışmanlığı yapacak. NALAN SÖYLEMEZ / İstanbul Ticaret Gazetesi (www.istanbulticaret.org.tr)

Yeni akademik yılda baştan sona yenilik

2013-2014 eğitim sezonuna 1 Ekim’de kapılarını açacak olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, yeni fakülte, bölüm, program ve projeleri ile öğrencilerini iş dünyasına hazırlamaya devam edecek.

Eğitim öğretimde 12 yılı geride bırakan İstanbul Ticaret Üniversitesi, yeni döneme yeni fakülte, yeni bölümler, yeni lisansüstü programlar, yeni dersler, güçlenen akademik kadrosu ve yenilenen Mütevelli Heyeti ile giriyor. 2013-2014 akademik yılının hazırlıklarını sürdüren üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, “Derslerimiz akademik ve uygulama ağırlıklı olacak” dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, yeni akademik yılı açılışını 1 Ekim Salı günü Sütlüce Kampüsü’nde İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Çağlar’ın akademisyen, öğrenci ve velilere yapacağı konuşma ile gerçekleştirecek.

Üniversitenin doluluk oranı eylül ayında yapılan kayıtlarla yüzde 80 seviyesine ulaştı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, girişimci üniversite konseptinin bu yıl daha etkin bir şekilde uygulanacağını dile getirdi.

Bir önceki akademik dönemde, İTO ile imzalanan protokole işlerlik kazandıracak girişimlerde bulunduklarını kaydeden Ekren, “İstanbul Ticaret Odası’ndaki meslek komitelerinin tamamı öğretim üyeleri ile eşleştiriliyor. Meslek komitesi üyeleri de bilgi birikimi ve tecrübelerini son sınıf öğrencilerine mesleki seminer derslerinde aktaracaklar. Böylece öğrencilerimiz çalışma hayatının tam merkezinde mekanizmaların nasıl işlediğini hem akademik hem de pratik bir şekilde almış olacak” dedi.

Geçen dönem kurulan Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin ilk öğrencilerinin matbaacılık, havacılık, lojistik gibi alanlarda eğitime başladığını söyleyen Ekren, ayrıca Dış Ticaret Enstitüsü’nün bu yıl öğretime başladığını, bünyesinde bu yıl ticari diplomasi, uluslararası finans ve uluslararası ticaret programlarının açıldığını bildirdi.

4 FAKÜLTE SÜTLÜCE’DE

Sütlüce Kampüsü’nü geçen yıl eğitim-öğretime açan üniversitenin fiziki kapasitesi önemli ölçüde arttı. Böylece öğrenciler, öğretim üyeleri ve idari personel daha uygun ve rahat bir çalışma ortamına kavuşmuş oldu. Kampüslerdeki değişim ve yerleşim sürecini değerlendiren Ekren, “Hukuk Fakültesi, Ticari Bilimler Fakültesi ve İletişim Fakültesi ile hizmete giren kampüsümüze bu yıl Üsküdar Kampüsü’nden Fen Edebiyat Fakültesi’ni de taşıdık. 4 fakültemiz bu kampüste toplandığında, sosyal bilimler kampüsü oluşmuş oldu. Küçükyalı Kampüsü ise Meslek Yüksekokulu, Mühendislik ve Tasarım Fakültesi ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi merkezli olmak üzere, bir mühendislik kampüsü haline dönüşüyor. Eminönü Kampüsü’nde de rektörlük ofisleri, enstitülerin yanı sıra İngilizce hazırlık sınıfları, uygulama ve araştırma merkezlerimiz bulunuyor” bilgisini verdi.

“Üniversitemizin gelecek döneme ilişkin stratejik tercih ve önceliklerini belirlemiş, kuruluş amacı doğrultusundaki çalışmalarımız devam ediyor” mesajını veren Ekren, “Üniversitemiz, küresel içerikli eğitim-öğretime, akademik ve uygulama ağırlıklı bilgi ve becerilerin geliştirilmesine, sosyal ve kültürel sermayenin güçlendirilmesine odaklanacak. Bu çerçevede ulusal ve küresel üniversitelerle, kamu, özel kurum ve kuruluşlarla protokoller yapılmıştır” diye konuştu.

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM

Her sene bin civarında öğrenci alan üniversitenin ön lisans, yüksek lisans, doktora dahil yaklaşık 6 bin 500 öğrencisi bulunuyor. Ekren, önümüzdeki yıllarda gençlerimizin lisans eğitimi almalarının kolaylaşacağına dikkat çekerek, “Gençlerimizin yüksek lisans ve doktora ihtiyaçları söz konusu olacak. Üniversite olarak buna uygun bir yapılanmayı da planlıyoruz. 44 olan lisansüstü program sayısını ihtiyaçlara paralel olarak interdisipliner çerçevede artırıyoruz. Lisansüstü programları, akademik ve uygulama ihtiyaçlarını ve beklentileri dikkate alarak açıyoruz” dedi.

ŞEHİR HAYATI SUNUYOR

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Eminönü ve Sütlüce kampüsleri Tarihi Yarımada’nın kıyısında, tarihi mekânların ortasında, ticari merkezlerin hemen yanı başında yer alıyor. İstanbul’un seçkin semtlerinden Küçükyalı Kampüsü’yle de öğrencilerine canlı bir şehir hayatı sunuluyor. Üniversite, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin bilincinde, yeterli mesleki donanıma sahip, teoriyi ve pratiği hayatın gerçeklerinden kopmadan bütünleştiren evrensel bir eğitimi sağlama amacına doğru ilerliyor. Her yıl açılan yeni bölüm ve programların yanı sıra uluslararası eğitim işbirliği anlaşmaları ve diğer akademik çalışmalara da hız veriyor. Ayrıca finans kurumları ile yapılan protokol çerçevesinde yeni eğitim programları açılıyor.

76 dalda eğitim

* Üniversitede İngilizce eğitim yapılan 5 tane bölüm var. Yeni dönemde popülerlik kazanması beklenen bölümlerden biri de Muhasebe ve Denetim. Geçen sene bu bölüme öğrenciler ön kayıtla alındı.

* Mühendislik ve Tasarım Fakültesi’ne bağlı Mücevherat Mühendisliği Bölümü kuruldu. Bu bölüme bağlı olarak Kuyumcukent’te uygulama birimi de açıldı. Öğrencilerin yanı sıra dışarıdan talepte bulunanlar uygulama ve teorik dersleri alabiliyor.

* Bu sene Türkiye’de ilk defa olan Uygulamalı Bilimler Fakültesi kuruldu. Bu fakültenin Uluslararası Lojistik, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümlerine temmuz döneminde öğrenci kabul edildi. 30 Eylül akşamı sona erecek olan ek yerleştirme döneminde de Basım Yayın Üretim Teknolojileri Bölümü’ne öğrenci kabul ediliyor.

* Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulan Sosyoloji Bölümü de bu yıl devreye girdi.

* Üniversite genelinde; 26 lisans bölümü, Meslek Yüksek Okulu’nda da 6 program olmak üzere toplam 32 programda eğitim veriliyor. Lisansüstü eğitimde de 33 yüksek lisans, 11 doktora programı yer alıyor.

* Üniversitede 74 profesör, 72 doçent, 24 yardımcı doçent, 62 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 293 akademisyen bulunuyor.

* İştirakleri arasında Teknopark’ın yer aldığı üniversite bünyesinde Gelişim ve Çekirdek ve Girişim Sermaye Şirketi ile Kuyumcukent’te Mücevherat Mühendisliği Bölümü’ne bağlı laboratuvar bulunuyor.* Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Bursa’da oluşturulan yüksek lisans programları ile sertifikalı sürekli eğitim programları koordinatörlüğü hizmetlerini sürdürüyor.

Her 22 öğrenciye bir öğretim elemanı

Üniversitenin birinci sınıftan son sınıfa kadar her 22 öğrenciye bir öğretim elemanını danışman olarak verebilme imkânı bulunuyor.

Üniversitedeki yabancı öğrenci sayısı günden güne artıyor. 2012-2013 eğitim öğretim yılında 28 ülkeden 200’e yakın öğrenci öğrenim gördü. Bu sayı her dönem artacak. Önümüzdeki dönemde lisans ve yüksek lisansta Türk öğrencilerinin yanı sıra çevre ve komşu ülkelerden de öğrenci alınması konusunda çalışmalar devam ediyor. Erasmus’la uluslararası ofisi zenginleştiren üniversite yönetimi, üniversitenin dışa açılım hızını artırdı. Uluslararası öğrencilere rehberlik ve koordinasyon hizmetini veren, çeşitli projeler geliştirip yürüten uluslararası ofis, bu yıl 8 uluslararası tanıtım fuarına katıldı. Bologna ve Adek iş güdümü yeniden yapılandırıldı. Öte yandan öğrenciler İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde eğitim görmenin ayrıcalığını aldığı burslarla daha çok hissediyor. Başarının ödüllendirildiği sisteme göre oluşturulmuş burslar web sayfasında ilan ediliyor.

İlk Dış Ticaret Enstitüsü

Üniversiteyi yüksek lisans ve doktorada diğer üniversitelerden ayırt eden yönü, ‘Dış Ticaret Enstitüsü’. Enstitüde uluslararası finansman ve ticaret alanında yüksek lisans programları açılıyor. Belki de Türkiye’de ilk defa; ticari diplomasi, finans, uluslararası ilişkiler ve hukuk konuları interdisipliner ortamda bir araya getirilecek. Yurt dışında yatırım yapan şirketlerde çalışmak isteyenler için müzakere, ticaret ve finansman teknikleri, şirketlerin nasıl değerlendireceği konularında özel derslere yer veriliyor. Ayrıca finansal ekonomi doktora programı da başlatıldı.

TV stüdyosu için geri sayım

Üniversite bünyesinde oluşturulan yeni kampüslerle daha modern ve daha fazla sosyal mekânlar sağlama fırsatı doğdu. Üniversitenin merkez konferans salonu Sütlüce Kampüsü’nde hizmete girdi. Sütlüce Kampüsü’nde 3 bin 500 metrekarelik kütüphane bulunuyor. Öğrenciler hafta sonları, sınav dönemlerinde akşam saatlerinde de burada ders çalışabiliyorlar. Kütüphane 24 saat açık hale getirildi. Sütlüce’de kurulmakta olan TV stüdyosu da modern donatılarıyla en kısa sürede hizmete girecek. 

İTO Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Çağlar, gençlere seslendi:

İş sahanız burada

İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri yeni akademik yılda iş dünyasının gücünü daha fazla hissedecek. İstanbul Ticaret Üniversitesi ile İTO Meclis ve komite üyeleri arasında yeni bir işbirliği başlatıldı. Komite üyesi her iş adamı 10 öğrenciye girişim danışmanlığı verecek.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, yeni akademik yıla güçlü eğitimci kadrosunun yanı sıra iş dünyasıyla kurduğu sıkı bağlarla giriyor. 340 bin üyeli İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Çağlar, “Öğrencilerimiz yeni dönemde iş dünyasının gücünü daha fazla hissedecek. Kısa sürede gerçekleştirdiğimiz girişimlerle yüksek öğrenime yeni bir soluk getireceğiz” mesajını verdi.

YENİ DÖNEMDEKİ DEĞİŞİM

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin İTO tarafından kurulmuş olmasının avantajlarını öğrencilerle paylaşacaklarını kaydeden Çağlar, yeni dönemdeki değişimi şöyle anlattı: “İstanbul Ticaret Üniversitesi ile İTO arasındaki organik bağ günden güne güçleniyor. Eğitimdeki farklılığımız da buradan geliyor. İTO’nun 81 komitesi, 81 farklı meslek dalını temsil ediyor. Yeni dönemde öğrenciler ve akademisyenlerimiz İTO’nun aktif meclis üyeleriyle, komiteleriyle birlikte çalışmalar yapacak. Gençlerimiz üniversitemizde hem akademik eğitim alıp hem de günlük pratiği yaşamış olacak. Bu avantaj bizi diğer üniversitelerden ayırıyor. Üniversite–iş dünyası birlikteliğini sağlamada öncü olup, sürekli aktif çalışmalarda bulunacağız. Bilimsel araştırma ve yayınlarımızın sayısını artırmaya dönük olarak akademisyenlerimizi teşvik edici girişimlerimiz artarak devam edecek.”

YENİLİKÇİ FİKİRLER

İTO ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Türkiye’nin en büyük teknoparkı olan Teknopark İstanbul’un kurucu ortaklarından birisi olduğunu belirten İTO Başkanı Çağlar, “Üniversite, yakın zamanda hayata geçirilecek bu dev projede akademik birikim ve tecrübesiyle hizmet verecek. Gelişim ve Çekirdek Sermaye Şirketi olarak İTO’nun kurduğu şirkete de ortak olan üniversite, bu yolla yenilikçi fikirleri olan kişilere, öğrencilere bir finansman imkânı sağlayacak. Ayrıca kurulan yayınevi ile bilimsel yayınların daha zengin bir şekilde basımı ve yayını imkanı doğacak. İktisadi işletmesini de kuran İstanbul Ticaret Üniversitesi, girişimci yönünü Mücevherat Mühendisliği Bölümü’nün sektörle bütünleşmesini sağlayan Kuyumcukent’teki laboratuvarını da devreye soktu” bilgisini verdi.

‘YENİ BÖLÜMLER AÇTIK’

“Üniversitenin sahip olduğu en önemli gücü, İstanbul Ticaret Odası ile olan ilişkisinden kaynaklanmaktadır” diyen Çağlar, konuşmasına şöyle devam etti: “İTO’daki meslek komitelerinin taleplerini, tercihlerini dikkate alarak yeni bölümler açtık. İTO ile yapılan protokoller çerçevesinde Üniversite-İş Dünyası İlişkileri Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Merkezde, üniversite ile iş dünyasının klasik diyaloğunun dışında, yeni nesil ilişki biçiminin ortaya konulması amaçlanıyor. Hukuk, ticari bilimler, iletişim, mühendislik ve fen edebiyat alanlarında eğitim veren üniversitemizin hedefleri arasında; akademik bilginin yanı sıra ulusal ve küresel ticaretin teoriğini öğretip, öğrencileri hayata en iyi şekilde hazırlamak da yer alıyor. Bu konuda desteğini hiç esirgemeyen İTO’nun varlığı, kaliteli bir eğitim kurumu olma hedefimizde önemli bir yer tutuyor. Öğrencilerimizin de bu yapıdan maksimum düzeyde yararlanması için girişimlerimiz var.”

MESLEK SEMİNERİ

Çağlar, ayrıca söz konusu protokol çerçevesinde İTO’daki meslek komitelerinde aktif rol alan şirket temsilcilerinin İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde ‘Meslek Semineri’ adı altında oluşturulacak derslere gelmelerini sağlayacaklarını da dile getirdi. Üniversite bünyesindeki kariyer faaliyetleri hakkında da bilgi veren Çağlar, “İTO ile yapılan protokol çerçevesinde, üniversitenin Kariyer Merkezi ile İTO’da staj ve iş imkânlarını araştırma konusunda işbirliği söz konusu. Hedefimiz, öğrencilerimizin birinci sınıftan son sınıfa kadar kimlik bilgilerini oluşturup, İTO’ya kayıtlı şirketlerle irtibata geçilip hem stajlarında hem de iş imkanlarında daha somut, daha pratik, kurumsal ve kalıcı ilişki kurmak. KOSGEB ile yaptığımız anlaşma ile seçmeli bir ders olan ‘Girişimcilik ve Proje Tasarımı’ dersinden başarılı olan öğrenciler KOSGEB eğitimi almış kabul edilecek. Öğrenciler, kendi üretecekleri girişimcilikle ilgili olarak teşvik ve desteklerden otomatik olarak yararlanacak. Ticari Bilimler Fakültesi’nde günlük piyasa işlemlerinin takibi konusundaki eğitimler için foreks laboratuvarı kurduk. Sanal banka şubesi de devreye girecek” dedi.

EK YERLEŞTİRME SÜRECİ

Medyanın önemli bir dal olduğuna da vurgu yapan İbrahim Çağlar, “Bu nedenle İletişim Fakültesi’nde donanımlı bir stüdyo geliştiriyoruz. Mühendislikte eğitim görenler için endüstriyel otomasyon dediğimiz, mühendisliğin farklı alanlarındaki ihtiyaç olan altyapıları mevcut. İTO’nun yurt dışında katıldığı fuarlara hem öğrencileri hem de öğretim görevlilerini göndermeye devam edeceğiz. Öğrenciler, teorik bilgilerin uluslararası düzeyde nasıl yankı bulduğunu görecekler. Bu sene Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü ile Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin Uluslararası Lojistik, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümleri ilk kez öğrenci aldı. Ek tercih günlerinde Basım Yayın Üretim Teknolojileri bölümlerine de ilk kez öğrenci alınacak. Özellikle Lojistik ve Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği bölüm ve programını çok önemsiyoruz. Bu alanlarda deneyimli, donanımlı gençlere ihtiyacımız var. Gençlerimiz ek yerleştirme sürecinde bu imkânı iyi kullanmalı. Başarıyı ödüllendiren burslarımız öğrencilere ayrı motivasyon veriyor” diye konuştu.

HER İŞ ADAMINA 10 ÖĞRENCİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile İTO Meclis ve komite üyeleri arasında yeni bir işbirliği başlattıklarını söyleyen İTO Başkanı İbrahim Çağlar, şöyle konuştu: “İstanbul Ticaret Odası’nın 81 meslek komitesinde 576 komite üyesi bulunuyor. İstanbullu 340 bin firmayı temsil eden ve iş dünyasının nabzını en iyi tutan girişimcilerimiz de bu 576 kişi. Yaptığımız çalışmaya göre, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde her komite üyesine 10 öğrenci düşecek. Komite üyesi her işadamımız 10 öğrenciye girişim danışmanlığı verecek. Böylece İstanbul Ticaret Odası olarak eğitim ve iş dünyamız arasında köprüler kurmaya çalışacağız. İstanbul’un Eminönü, Sütlüce ve Küçükyalı semtlerinde konumlanan 6 bin 500 öğrencili İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 6 fakültesi, bir meslek yüksekokulu, 3 enstitüsü ve 15 uygulama ve araştırma merkezi bulunuyor.”

İş dünyasının en büyük önceliği ‘eğitim’

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, ders başı yapan 17 milyon öğrenci, 800 bin öğretmen ve tüm eğitim camiasına 2013-2014 eğitim-öğretim yılında başarılar diledi.

İş dünyasının en büyük önceliğinin ‘eğitim’ olduğunu söyleyen Çağlar, “Ülkemizin geleceği eğitimle şekillenecek. Geleceğimizin garantisi gençlerimizin ekonomiye daha çok katkı sunmaları için gerekli altyapıyı sağlamamız gerekiyor. Bu maratonda iş hayatında özellikle mesleki eğitime yönelik yeni yaklaşım ve açılımlara da ihtiyacımız var” diye konuştu.

Çağlar, Türkiye’de eğitimin devletin yanı sıra özel sektör aracılığıyla yürütülmesiyle birlikte nitelikli eğitimin giderek yaygınlaştığını kaydetti. Çağlar, “Eğitim dünyası öğrencisi, öğretmeni ve velisiyle bir bütün halinde ekonomiye dinamizm getiriyor. Vakıf üniversiteleri ve özel okullar da eğitimin niteliğini artırıyor” dedi.

‘İTO ve üniversite interaktif bir ilişki içinde olacak’

İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Hasan Erkesim, İTO Meclis ve meslek komitesi üyelerinin İstanbul Ticaret Üniversitesi son sınıf öğrencilerine haftada 3 saat mecburi ders vereceğini söyledi. Erkesim, “O derslerde iş adamlarımız kendi deneyimlerini, başarılarını ve geleceğe dair tavsiyelerini aktaracaklar. Bu çalışma vakıf üniversiteleri içinde bir ilk. Kariyer günleri gibi farklı uygulamalar vardı ancak mecburi ders uygulamasını ilk olarak İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde başlatacağız” diye konuştu.

576 GİRİŞİM DANIŞMANI

Girişim danışmanlığı konusuna da değinen Erkesim, “Üniversitemiz öğrencilerine kariyer planlarına kaynak teşkil etmesi için İTO’nun 576 meslek komite üyesi girişimci danışmanlığı yapacak. Bunu belli bir formata oturtacağız. Komite üyelerimiz 3 ayda bir, bir tür komite etkinliği şeklinde, danışmanlığını yaptığı öğrencilerle İTO’da toplantı yapacak. Bu birikimlerin paylaşılmasının üniversitemiz ve iş dünyası arasında önemli bir etkileşim sağlayacağına ve öğrencilerin gelecek yaşamlarını olumlu yönde etkileyeceğine inanıyoruz” dedi.

İŞ ÖĞRENECEKLER

Erkesim, İTO ile İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin interaktif bir ilişki içinde olmasını istediklerini de belirterek, şöyle konuştu: “Başarılı öğrencileri eğitimini aldıkları bölümle ilgili fuarlara götüreceğiz. Yurt dışı tecrübelerini yaşayarak edinmelerini sağlayacağız. Öğrencilerimizi yurt dışından gelen heyetlerle buluşturacağız. Böylece öğrencilerimiz daha öğrenci iken iş öğrenecekler. Bu yeni dönemde İTO ve üniversiteyi birbirinden istifade eden, gözlemleyen, işbirliği yapan iki kurum haline getireceğiz. Tüm bu çalışmalarımızı iş dünyasının beklediği nitelikte yetişmiş insan kaynağını İstanbul’a kazandıracak bir proje olarak görüyoruz. Eskiden beri iş dünyasının üniversitelerden kopuk hareket ettiğini söyleyip duruyoruz. Bu yakın işbirliği ile bu sorunu aşacağız. Mezun olur olmaz fabrikada ya da işletmelerde rahatlıkla çalışabilen bir öğrenci profili oluşturacağız.”

YAKIN İŞBİRLİĞİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin yeni dönem çalışmaları hakkında da bilgi veren Hasan Erkesim, “Üniversitemizde yeni dönemde yeni doktora ve yüksek lisans programları açıyoruz. Bu programlar da iş dünyasının taleplerine cevap verecek şekilde oluşturuluyor. Ayrıca kurduğumuz uygulama, araştırma merkezleriyle iş dünyasının arzuladığı konularda araştırmalar yapıp bunu kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyoruz. Sürekli Eğitim Merkezi’nde de yine iş dünyası için hizmet içi eğitimleri artırarak devam ettireceğiz. Kısacası İTO ve İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında çok yakın bir işbirliği sağlayacağız. Üniversitemizin akademik kalitesini ve kadrosunu başarılı üniversiteler seviyesine çıkarmasını da hedefliyoruz. Özellikle uluslararası hakem dergilerinde kadromuzdaki akademisyenlerimizin makalelerinin yayımlanmasını teşvik etmek de önemsediğimiz konular arasında yer alıyor. Önümüzdeki dönemde aldığımız bu kararların meyvesini toplayacağımızı umuyoruz. İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni İstanbul’a, İTO’nun adına ve büyüklüğüne yakışır bir seviyeye getirmeyi amaçlıyoruz” dedi. Erkesim son olarak, İTO’nun web sitesinde İstanbul Ticaret Üniversitesi Kariyer Merkezi’nin ve mezunlarının yararlanabileceği bir sayfa olacağını söyledi. Erkesim, iş adamlarının, sanayicilerin ve yatırımcıların bir linkle bu sayfaya ulaşabileceklerini, böylece sadece öğrenci iken değil, öğrenim hayatı bittikten sonra da öğrencilerle işbirliğinin devam edeceğini dile getirdi.

 

27/09/2013

Bu haber 13706 kişi tarafından okundu.

Okuyucu Yorumları
Haber Gönderin

LiberalGazete.com basın özgürlüğünün yaygınlaşması, var olan tüm düşüncelerin siyasi temsilcilerini kamuoyuna taşımayı amaç edinmiştir.

liberalgazete.com'un ticari bir faaliyeti yoktur.

  • bilgi@liberalgazete.com

KÜNYE

Yazar Olmak İstiyorum
Yazar Girişi
Üye Girişi
Üye Ol

E-Bülten Kayıt

Haberlerden anında haberdar olun!


Copyright © 2020 www.liberalgazete.com | Tüm hakları saklıdır.